Bebekleri besin alerjisinden korumak için ne yapmalı?

Besin alerjenleri egzamalı deriden veya solunum yolundan girerek besin alerjisi gelişmesine yol açıyor. Uzmanlar bebekleri besin alerjisinden korumak için ek besinlere gecikmeden başlanması gerektiğini söylüyor.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği üyesi Prof.Dr. Bülent Şekerel, “Bundan on beş yıl kadar önce alerji gelişmesini önlemek için alerjik besinlerin diyete eklenmesini bir iki yaşa kadar geciktirilmesi ve bunun alerji gelişimini engellemesi beklenmekteydi” dedi.

Prof.Dr. Bülent Şekerel, bebekleri besi alerjisinde koruma konusunda şunları anlattı:

“Ancak beklentilerin aksine bu tutum, besin alerjisinde artışa neden olmuştur. Bugünkü anlayışımıza göre besin alerjenleri egzamalı deriden veya solunum yolundan girerek besin alerjisi gelişmesine yol açıyorlar. Besinlerin sindirim sitemi yoluyla alınması ise toleransı geliştiriyor. Bu nedenle günümüzde bebeklerde alerjik potansiyeli olan tüm besinleri yaşamın ilk 4 ile 8 ayları arasında başlanmasını öneriyoruz. Bunun besin alerji sıklığını azaltması bekleniyor. Besin alerjisinin azaltılmasında umudumuz atalarımızın tercihlerine sahip çıkmakta aranıyor.”

(Visited 5 times, 1 visits today)