Bebeğinizin kafasındaki şekil bozukluğunu nasıl anlarsınız?

Bebeklerin kafa şekillerinde simetri bozuklukları görülebiliyor. Çoğunlukla doğumdan kısa bir süre sonra ya da ilk birkaç ayda kendini belli eden ve bası sonucu oluşan bu deformitelerin tedavisi, şekil bozukluğunun derecesine göre gerekli olabiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Çivilibal, ”bebeğinizin kafasında şekil bozukluğu olup olmadığının ön kontrolünü, basit bir testle yapabileceğinizi” söyledi.

”Kuş bakışı baktığınızda”…

Bebeğinizin kafasına yukarıdan kuş bakışı baktığınızda simetriden uzak duruyorsa mutlaka hekiminize danışmalısınız. Tıbbi tarama cihazıyla ölçülendirilerek, çıkan şiddete göre bebeğinizin neye ihtiyacı olduğu konusunda fikir alabilirsiniz.

Bebeğinizin sadece yatıştan kaynaklı oluşan şekil bozukluklarında çocuk doktorunuz sizi takip edecektir. ‘’12. aya kadar geçer” veya ”oturmaya başlayınca geçer” söylemlerinin bebeğinizin şekil bozukluğunun şiddetine göre değişeceğini unutmayın. Bu durumun ayrıştırılmasının 3 boyutlu bir tıbbı tarama cihazıyla yapılması önemlidir. Görsel olarak hekimin yaptığı ön değerlendirme sonrasında tıbbı tarama cihazıyla şiddet tespiti yapılarak, ortez kask tedavisine ihtiyaç olup olmadığına bakılır.

(Visited 8 times, 1 visits today)