Yeni doğan bebekler gözyaşı döker mi?

Yeni doğan bebekler, yaklaşık 20-40 cm uzaktaki nesneleri en net şekilde görebilir. Peki, yeni doğan ağladığında gözyaşı döker mi?

Göz Hastalıkları Uzm. Dr. Serkan Güreser, yeni doğanlarda göz ve görmeye ilişkin ilginç bilgiler paylaştı.

Yeni doğmuş bebek gözyaşı dökmez.  Çünkü… 

Tüm bebekler doğuştan renk körüdür.  Bebeklerin renk algısı çeşitli testlerle tespit edilmiştir. Yaklaşık 1 aylıkken renklerin parlaklık ve yoğunluğu algılanabilir. 3 aylık bebekse kırmızıyı da içeren birçok ana rengi görebilir. 4’üncü  ay civarında renk görüşü tamamen gelişir.

Yeni doğmuş bir bebek ağladığında gözyaşı dökmez.  Çünkü gözyaşı üretimi gözün dış üst kısmında bulunan gözyaşı bezi tarafından 1’inci ayda başlar ve tam üretim kapasitesine 3’üncü ayda ulaşır.

Yeni doğan bebek net görebilir mi? 

Yeni doğan bebekler yaklaşık 20-40 cm uzaktaki nesneleri en net şekilde görebilirler.  Bebek anne karnında ışık algısına sahiptir ve bu tam görme kabul edilmez. Yeni doğan bir bebek, doğduğunda aydınlığı ve karanlığı ayırt edebilir. Göz teması 3 aylıkken başlar, bebeğin görme koordinasyonu gelişir ve genellikle hareket eden nesneyi gözleriyle takip edebilir. Göz kasları tam olarak 6’ıncı ayda gelişir.

(Visited 14 times, 1 visits today)