Bakan Koca’dan “aşıda aracı firma” iddialarına yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den alınan koronavirüs aşılarında “aracı firma” olduğu iddialarına ilişkin, ”Aşı tedarik sürecinde tek muhatabımız üretici firmadır” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den alınan koronavirüs aşılarında “aracı firma” olduğu iddialarına ilişkin, ”Aşı tedarik sürecinde tek muhatabımız üretici firmadır” dedi.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, basında yer alan haberler üzerine konuyla ilgili açıklama yapma ihtiyacı doğduğunu dile getirdi.

Koca, “Biontech ve Oxford aşısı dahil olmak üzere tüm aşı üreticileri ile devlet olarak bizzat aracısız görüştük. Devletimiz adına Devlet Malzeme Ofisimiz, Sinovac firması ile görüşmüş ve Türkiye’deki temsilcileri olan Keymen İlaç A.Ş. ile de lojistik süreci takip etmiştir. Sinovac firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Keymen İlaç A.Ş. firmasıdır. Üstelik 7 yıldır bu durum böyledir” ifadelerine yer verdi.

Bakan Koca’nın açıklamasında, Sinovac firmasının mektubu da yer aldı.

Buna göre söz konusu mektup içeriğinde, “Keymen Türkiye ve Azerbaycan’daki tek yetkili distribütörümüzdür. Kovid-19 aşısına yönelik tüm görüşmeleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlıkları ile Sinovac doğrudan müzakere ederek yürütmektedir. Keymen Sinovac’ı, Devlet Malzeme Ofisi de Türkiye’yi temsil etmektedir” ifadelerinin yer alığı kaydedildi.

Bakan Koca, açıklamasında, “Yukarıdaki bilgilerin de açık şekilde anlaşılacağı üzere tüm görüşmeler doğrudan üretici şirketlerle yapılmaktadır. Anlaşmanın idari ve mali tüm koşulları distribütörden bağımsız olarak ana üretici ile yapılan görüşmelerde belirlenmiştir. Distribütörün yetki ve sorumluluğu Sinovac’ı temsil ve lojistik ile sınırlıdır. Bu anlaştığımız ve görüşmelerin devam ettiği tüm aşılar için böyledir” ifadesini paylaştı.

Bu açıklamadan sonra kimseden özür dilemesini ya da mahcup olmasını beklemediğini belirten Koca, “Salgına karşı ancak birlikte mücadele edersek başarılı olabiliriz. Somut olmayan zanlarla salgın yönetimini ve aşılama programını gölgeleyecek beyanlarda bulunulmamasını rica ederim. Milletimiz irfan sahibidir. Hakikati görür ve ona sahip çıkar” ifadelerini kullandı.

(Visited 25 times, 1 visits today)