Bakan Koca, yerli aşının Nisan ayında yaygın uygulanmasını umduklarını bildirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde Kovid-19’a karşı 16 ayrı aşı çalışması yürütüldüğünü belirterek, 3 yerli aşının klinik aşamaya geldiğini ve yerli aşının Nisan ayında yaygın uygulanmasını umduklarını bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde Kovid-19’a karşı 16 ayrı aşı çalışması yürütüldüğünü belirterek, 3 yerli aşının klinik aşamaya geldiğini ve yerli aşının Nisan ayında yaygın uygulanmasını umduklarını bildirdi.

Koca, Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Katılımlı Ortak Aşı Sempozyumu’nda; katılımcılarla aşıyla ilgili gelişmeleri ve çalışmaları paylaştıklarını ifade ederek, ”Türkiye gerek aşı tedariğinde gerekse kendi aşısını geliştirmekte erken yol almıştır” dedi.

Aşının menşei ile değil güvenirliliği ve etkinliği ile ilgilendiklerini dile getiren Koca, şunları kaydetti:

”Aşı çalışmalarında Türkiye bir çok gelişmiş ülke gibi kaynaklarını seferber etmiş durumdadır. Bugün ülkemizde Kovid-19’a karşı 16 ayrı aşı çalışması yürütülmektedir. Yerli aşı adaylarımız içinde ”inaktif”, ”mRNA”, ”vektör” ve ”virüse benzer parçacık” aşıları bulunuyor. Üniversitelerimiz ve yetkin merkezlerimiz tarafından yürütülen aşı geliştirme çalışmalarında 3 aşımız klinik aşamaya gelmiş, Kayseri Erciyes Üniversitesi ekibi tarafından üretilen aşı ise Faz-1 çalışmalarını tamamlamak üzeredir. Diğer aşı adaylarımız için de araştırma ürünü gmp (Good Manufacturing Practices) sahibi tesislerde üretim safhasındadır.

Çalışmalar olumlu sonuç verirse Nisan ayında ilk aşımızın Faz-3 ve yaygın uygulama aşamasına  geçebilmeyi umuyoruz. Kendi çalışmalarımız tamamlanıncaya kadar vatandaşımıza en erken dönemde aşı sağlama gayretindeyiz. 

Hem inaktif aşılar, hem mRNA aşıları için görüşmelerimiz devam ediyor. Belki şimdilik çiçek aşısının başarısına ulaşarak bu virüsü eradike edemeyebiliriz. Difteri aşısının etkisi gibi yeni yetişen hekimlerimizin hiç görmediği bir hastalık haline getiremeyebiliriz, kızamık aşısı gibi vakaları parmakla sayılabilir, komplikasyonlarını hiç görmediğimiz hale getiremeyebiliriz. 

Ancak biz aşıların gücüne inanıyoruz. Bilimsel çerçevede araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara itibar ediyoruz. Biz aşı ile bu hastalıktan da kurtulacağımıza inanıyoruz.”   

 

(Visited 8 times, 1 visits today)