Bakan Koca: ”Ülkemiz salgının en zor dönemini geçirmektedir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Ülkemiz salgının en zor dönemini geçirmektedir” dedi.

Koca, ”Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde diğer bütün illerde yüzde 80’in altında” olduğunu vurguladı. 

Bakan Koca, ”Bulaşıcılığın daha arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz. Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmek durumundayız. Yarın Kabine Toplantısı’nda kapsayıcı, alternatifli önerileri sunacağız. O çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklar” dedi.

Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Covid-19 risk haritasının, nüfusun yüzde 80’inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyduğunu belirterek,  ”Ülkemiz salgının en zor dönemini geçirmektedir” diye konuştu.

Yeni vakaların yüzde 85’inin İngiltere mutasyonu kaynaklı olduğuna işaret eden Koca, yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artışın olmadığını ama gelişmelerin ciddi, verilerin de ikaz edici olduğuna vurgu yaptı. 

Bakan Koca, “Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz” dedi.

Diğer varyant virüsler hakkında da bilgi veren Koca, Güney Afrika varyantının 11 ilde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilde 166 kişide görüldüğünü söyledi.

Aşı programının devam ettiğini ve en çok aşılama yapan ülkelerden olduğumuzu kaydeden Koca,  ”Türkiye dünyada en çok aşı yapan 6. ülkedir” dedi.

65 yaş üstü vatandaşların yüzde 23,6’sı halen aşısını yaptırmadı

Koca, Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oranın yüzde 53’lere kadar düştüğünü ifade ederek, şöyle devam etti:

”Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz. 65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak itibarıyla toplam vaka içindeki oranı 17,7 iken şimdi yüzde 8,2. Aşılama sonrası neredeyse yarı yarıya düştü. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 23,6’sı, aşısı tanımlandığı halde halen aşısını yaptırmış durumda değil.”

Sağlık çalışanlarının hastanede yatanlar içindeki oranı yüzde 3,1 iken şu an 0,78, yani beşte bir oranına indiğini anlatan Bakan Koca, “Yüzde 86 olan aşılama oranıyla toplam vaka içerisindeki pay 1 Ocak’ta yüzde 5,3 iken şimdi yüzde 1,37’ye kadar indi. Entübe vakalar içindeki 65 yaş üstü vatandaşların oranı yüzde 71’den yüzde 54,4’e indi, sağlık çalışanlarının oranı yüzde 1,1’den 0,15’e düştü” dedi.

Bakanı Koca, aşının, 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına daha erken dönemde başlanıp yoğun yapıldığı için hem hastanede yatış, hem yoğun bakım, hem de entübe hastalar boyutuyla belirgin bir fayda sağladığını, bu noktada tanımlanmış kişilerin aşılarını yaptırma noktasında hassasiyet göstermeleri gerektiğini belirterek, um. 247 bin yatak içinde doluluk oranının yüzde 56,3 olduğunu anlattı.

Servis yatağı doluluk oranında bir sorun olmadığını kaydeden Koca, ”Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71,3. Yüzde 30’a yakın kapasitemiz var, bu da 10 bine yakın ağır hasta anlamına geliyor” dedi.

Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde

Bakan Koca, Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de yoğun bakım doluluk oranının yüzde 80’in üzerinde, diğer bütün illerde yüzde 80’in altında olduğunu da dile getirdi.

”Bulaşıcılığın daha arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz”

Özellikle tedbirler noktasında Ramazan ayını çok önemli bir dönem olarak gördüklerini kaydeden Koca, şunları ifade etti:

”Bulaşıcılığın daha arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz. Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmek durumundayız. Yarın Kabine Toplantısı’nda kapsayıcı, alternatifli önerileri sunacağız. O çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklar.”

Öğretmenlerin aşılanması 

Öğretmenlerin aşılanmasına ilişkin de Koca, Ramazan ayı döneminde, iki-üç haftalık zaman diliminde ilkokul öğretmenlerinin hepsinin aşılanmalarını bitirmek istediklerini, ayrıca sınav takvimleri belli olduğu için 8. ve 12. sınıfların öğretmenlerini de tanımlayıp aşılamalarını erken dönemde yapmak istediklerini anlattı.

Rusya’nın uçuş kısıtlaması

Sağlık Bakanı Koca, Rusya’nın uçuş kısıtlamasına ilişkin bir soru üzerine de, “Turizmin yoğun olduğu bölgelerdeki tedbirleri, sertifikasyon uygulamalarını gördüklerinde farklı yaklaşım içinde olacaklar” dedi.  

Aşı tedarikinde son durum

Sinovac aşısında bugüne kadar gelen miktarın 26 milyonu geçtiğini kaydeden Bakan Koca, Haziran ayı içinde de 30 milyon doz BioNTech aşısının geleceğini, bunu daha da artıralım diye görüşmelerin sürdüğünü söyledi. 

Çin tarafından yapılan, Sinovac aşısının etkinliğinin az olduğuna ilişkin açıklamalar hakkındaki bir soru üzerine de Koca, o açıklamanın bugün düzeltildiğini hatırlattı.

Sinovac aşısı olup hastalanan ve vefat edenlerle ilgili verilerin sorulması üzerine de Koca, 65 yaş üstü ek hastalığı çok olan kişilerin de aşılandığını, Bilim Kurulu’nun, aşının etkisini değerlendirmek noktasında, bu gruptan vefat eden vakalarla ilgili dosyaları incelediğini, bu anlamdaki etkisini önümüzdeki haftalarda daha net söylemenin mümkün olabileceğini kaydetti.

Rusya’nın Sputnik V aşısı hakkında da Koca, “Ara sonucu olumlu görünüyor. İletişimimiz, görüşmelerimiz devam ediyor. Son bir haftada üç kez Sağlık Bakanıyla görüştüm” şeklinde konuştu.

Yerli aşıda 2-3 hafta içinde Faz 3’e geçilebilir

Yerli aşı çalışmalarına da değinen Koca, bir aşıda Faz 2 çalışmasının bittiğini, 2-3 hafta içinde Faz 3’e geçilebileceğini kaydetti.

Koca, en geç haziran sonu itibarıyla 40 yaş üstününün aşılanabileceğini söyledi.

Sinovac aşısının AB’nin aşı pasaportunda yer alması için Türkiye’nin bir girişimi olup olmayacağı konusundaki soruya da Koca, ‘Aşı pasaportunda önümüzdeki dönemde Sinovac olmayacak diye düşünmeyelim” diye yanıt verdi.

BioNTech aşısı için randevu alanların gelmemesi durumunda aşının çöpe gittiğine ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine de Koca, ”6 kişi randevuya geldiğinde flakonun açılması ve kayıpların minimalize edilmesi noktasında bir çaba içinde olunmasını söylüyoruz” dedi.

(Visited 5 times, 1 visits today)