Bakan Koca, Sinovac firmasına yatırım çağrısında bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirdi. Koca, firma yetkililerini Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bakan Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle görüştü. Konuşmasında 2020 yılının ilk günlerinden itibaren tüm dünyanın salgın ile mücadele ettiğini dile getiren Koca, Türkiye’nin bu süreçte  başarılı bir salgın yönetimi gerçekleştirdiğini kaydetti.

Bakan Koca,  salgının, küresel düzeyde iş birliğinin önemini bir kez daha gösterdiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Şimdi bu iş birliğimizi bir adım ileri götürmek istiyor, sizi ve firmanızı aşı üretimi konusunda Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyorum. Sağlık Bakanlığı olarak, ülkemize yapacağınız yatırımlarda her türlü desteğe hazır olduğumuzu ayrıca ifade etmek istiyorum. Başta kovid aşısı olmak üzere influenza ve hepatit A gibi aşıların Türkiye’de ortak üretimi konularını önemsiyoruz. Bunun yanı sıra, 3. faz çalışmaları devam eden yerli inaktif Covid-19 aşımızın ülkemizde üretilmesi için verimli bir iş birliği modeli geliştirebileceğimize inanıyorum. Bu sayede hem şirketinizin uluslararası pazar payı artarken, aynı zamanda Türkiye olarak biz de teknoloji transferini gerçekleştirmiş olacağız.”

Görüşmede, Sinovac şirketi yetkilileri de Sinovac’ın isteğinin yalnızca Türkiye’de yerel bir üretim kapasitesinin oluşturulması ve tesislerin kurulması için yatırım yapmak değil, buna ek olarak aynı zamanda yeni ortaya çıkan varyantların ve suşların takip edilmesi, incelenebilmesi için virüsün takip çalışmalarına da destek sağlamak olduğunu belirtti.

Yetkililer, şunları dile getirdi:

“Bu yüzden de Türk bilim insanlarıyla iş birliği kapasitemizi daha da geliştirmek dileğindeyiz. Özellikle yerel bir üretim tesisinin kurulması için faaliyetlerimizi hızlandıracağız. Bu konuda size taahhüt verebiliriz. Aynı zamanda daha fazla Sinovac aşısının da Türkiye’ye teslim edilmesini istiyoruz ki, daha fazla insan Sinovac aşısını kullanabilsin ki, pandeminin sonuna biraz daha yaklaşabilelim. Bir teknik ekip oluşturacağız ve Türkiye’ye göndereceğiz.”

İlgili teknik ekibin yarın Türkiye’de olacağı dile getirilen açıklamada, en kısa sürede yatırım kararı alınması ve imzaların atılmasının beklendiği de kaydedildi.

(Visited 7 times, 1 visits today)