Bakan Koca: Mutant virüste artış il il sürüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu virüste, açıklanan 128 sayısının çok üzerine çıkıldığını belirterek, “Mutant virüste artış il il sürüyor. İngiltere’de görülen varyantından bahsediyoruz” dedi.

Bakan Koca, gazetecilerle gerçekleştirdiği sohbet toplantısında, koronavirüse karşı geliştirilmeye devam eden yerli aşının, Haziran-Temmuz gibi kullanılmaya başlanacağını da açıkladı.

Vaka sayılarındaki düşüşte istenilen seviyeye gelinmediğini kaydeden Koca,  şöyle devam etti:

“Bir tablomuz var kısıtlamaların esnemesi için. Şu an hala çok uzağız. Şu an için bir gevşeme yok, kısıtlamalara devam edeceğiz. İlerleyen zamanda vaka sayılarını il il tabloya ekleyebiliriz.”

Kısıtlamaların pandeminin seyrine göre il il kaldırılıp, yine seyre göre il il getirilebileceğini de ifade eden Koca, şunları kaydetti:

“Vakalar 5 bine düşmüştü, tekrar 6-7 bin bandına çıktı. Sömestr tatili hareketliliği ve aşıların gelmesiyle oluşan rehavet bunda etkili oldu. Son 1 hafta içinde yükseliş gördük. 6-7 bin bandında ilerledi. Halbuki bu hafta 4-5 bin bandını görmeliydik.”

17 ilde 128 kişide mutasyonlu virüs görüldüğünü açıkladıklarını anımsatan Koca, ülke genelinde mutant virüsün ciddi şekilde arttığını belirtti.

Bakan Koca, “Mutant virüste, açıkladığımız rakamın çok üstüne çıktık şu anda. İl il artış sürüyor. Artmaya da devam edecek gibi. Mutant virüsün daha kolay bulaştığını, belirtinin daha erken çıktığını görüyoruz. İngiltere’de görülen varyantından bahsediyoruz. Bunun daha çok ilde yayıldığını görüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Yerli aşı çalışmalarına ilişkin de Koca, bir inaktif yerli aşıda gelecek hafta Faz-2 aşamasına geçileceğini söyledi.

4 ila 6 aşıda da gelecek hafta Faz-1 için izin çıkabileceğini dile getiren Koca, yerli aşının Haziran-Temmuz aylarında kullanılabileceğini de bildirdi.

Uzmanlar, en kötü olasılıkla gerekmesi halinde aşıların birkaç hafta ya da ay içinde yeniden tasarlanabileceği ya da üzerinde küçük değişiklikler yapılabileceğini söylüyor.

(Visited 10 times, 1 visits today)