Bakan Koca: Aşılamayı bayrama kadar yüzde 70 yapmak istiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Rapel veya hatırlatma dozu, yarın Bilim Kurulu toplantısının gündeminde olacak” dedi. Koca, “Spor müsabakaları, sayıları belirlenerek tedbirlerle seyircili oynanabilecek” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koca, iş yerinde gazete bulundurma yasağına ilişkin “Rehberimizde 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere geçen cuma günü gazetelerle ilgili düzenleme yapıldı. Bilim Kurulu bununla ilgili düzenlemeyi geçen cuma yaptı. Yasak kalkacak 1 Temmuz’dan itibaren” ifadelerini kullandı.

Hedef yüzde 80 üstü

Koca, ‘Maskeden ne zaman kurtulacağız’ sorusuna şu yanıtı verdi:

“Aşıların deltaya etkisini biliyoruz. O yüzden Türkiye’de daha yoğun deltanın olmadığını görüyoruz. Ne kadar erken dönemde vatandaşımızı aşılayabilirsek o kadar deltanın yaygınlığını da azaltmış ve pandemiyi ülkemizden çıkartmış oluruz.

Bayrama kadar en az 1 doz aşılanma olma oranının 18 yaş üstündeki vatandaşımızın yüzde 70 oranında olmasını önemsiyoruz. Şu an rakam 2 doz aşısı olan vatandaşımızın sayısı 15 milyonu biraz önce geçti. En az bir doz aşısı olan da şu an 34 milyonu buldu. Toplamda yüzde 25 oranında çift doz aşısı olan vatandaşımızın en az bir doz aşı olma oranı ise yüzde 57’ye yaklaştı. Biz bunu bayrama kadar yüzde 70 yapmak istiyoruz. Hedef yüzde 80 üstü.”

Hastanelerin, binaların satışı, devri söz konusu değil

Sağlık Bakanı Koca, 3. doz aşılamaya ilişkin de, “Rapel veya hatırlatma dozu, yarın Bilim Kurulu toplantısının gündeminde olacak” dedi.

“Spor müsabakaları, sayıları belirlenerek tedbirlerle seyircili oynanabilecek” diye konuşan Koca, şehir hastanelerine ilişkin iddialar ile ilgili olarak ise, “Hastanelerin, binaların satışı, devri söz konusu değil. Hastaneler de binalar da arsalar da devletindir” açıklamasını yaptı.

Bakan Koca, şunları dile getirdi:

Türkiye iddia edildiği gibi başka ülkelerin almadığı aşıları değil Biontech firmasının Türkiye için ürettiği aşıları temin ediyor. Aşıları Türkiye ve Almanya’ya Biontech, diğer ülkelere pfizer teslim ediyor. Biz bize üretilen aşıları teslim alıyoruz. 9 ay boyunca buna çabaladık.

Fransa’nın almadığı aşı Pfizer’ın sattığı ülkelere gidebilir, Türkiye’ye gelmesi gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü biz aşıyı BioNTech’ten alıyoruz.

Delta plus daha yok ama delta varyantı artıyor. 138 sekansı belirlenmiş hastadan bahsetmiştim, şu an 224’e çıktı. 16 ilde görülen delta varyantı, şu an 26 ilde görüldü. Ağırlıklı İstanbul olmak üzere 224 delta ve bunun 134’ü İstanbul’da.”

24’ten sonra müzik yasağı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saat 24.00’dan sonraki müzik yasağının da kalkacağını ifade etti.

Bakan Koca, “Biz bütün kısıtlamaları kaldırmak istiyoruz, bu yasak da kalkacak…” dedi.

Yurtdışından Türkiye’ye girişler

Koca, şöyle dedi:

”Yurtdışından Türkiye’ye girişlerde aşı kartı, PCR negatif test sonucu ve/veya hızlı antijen negatif test sonucu ibrazı zorunludur. Bunun dışında bir serbestlik uygulamamız yoktur.”

(Visited 16 times, 1 visits today)