Bağışıklık sistemi ‘Tüm kanserleri tedavi edebilir’

İngiltere’de kanser tedavisi için yürütülen bir araştırma, insanın bağışıklık sisteminin yeni bulunan bir özelliğinin tüm kanser türlerini tedavi etmek için kullanılabileceğini gösterdi.

İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı, geliştirdikleri yeni yöntemle prostat, meme, akciğer ve diğer kanser türlerini laboratuvar testlerinde ortadan kaldırmayı başardı.

Nature Immunology dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, yöntem henüz gerçek hastalar üzerinde denenmedi. 

Ksşfedilen ne?

Cardiff Üniversitesi ekibi, antikorların kanser hücrelerine karşı nasıl tepki verdiklerini incelerdi ve daha önce hiç fark edilmemiş bir olguya rastlandı. T hücresi, yani dolaşım sistemi yoluyla vücudu gezerek antikorların devreye girmesini gerektirecek bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol eden araştırmacılar, T hücresinin kanserli hücrelere saldırabildiğini keşfetti.

Tedavi nasıl olacak?

T hücreleri, kimyasal dengeleri ölçümleyebilen reseptörlere sahip. Araştırmacılar, T hücresinin reseptörleri sayesinde kanserli hücreyi tespit edebildiğini ve saldırıya geçtiğini keşfetti.

Laboratuvar ortamında yapılan deneylerde, kanserli akciğer, deri, kan, kolon, meme, ilik, prostat, rahim, böbrek hücreleri T hücrelerinin saldırısıyla öldürüldü. Kanserli hücreleri hedef alan T hücresinin, sağlıklı doku ve hücrelere zarar vermediği de görüldü. 

(Visited 15 times, 1 visits today)