Aygaz, diyabetik çocukları İznik kampında buluşturdu

Aygaz’ın 15 yıldır destek verdiği Diyabetik Çocuklar Kampı, İznik’te gerçekleştirildi.  27’inci Diyabetik Çocuklar Kampı’na, bu yıl   9-18 yaş arasında 102 diyabetli çocuk katıldı.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Büyüme-Gelişme ve Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Çocuk Sağlığı Enstitüsü, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği ve Aygaz’ın desteğiyle gerçekleştirilen,  ”27. Diyabetik Çocuklar Kampı”,  İznik’te gerçekleştirildi.

Aygaz’ın 15 yıldır destek verdiği Diyabetik Çocuklar Kampı’na bu yıl, 9-18 yaş arasında 102 diyabetli çocuk katıldı.  Diyabeti kendi kendilerine yöneterek yaşamak konusunda uzmanlardan eğitim alan çocuklar, çeşitli etkinliklerle keyifli vakit geçirdikleri kamptan yeni dostluklar edinerek ayrıldı.

Türkiye’de çocuklara yönelik sağlık kampı olarak gösterilen Diyabetik Çocuklar Kampı, diyabetli çocuklara sağlıklı ve mutlu yaşamanın yollarını öğretmek, aralarındaki dayanışmayı geliştirmek, özgüvenlerini artırmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

2 bin 300 çocuk diyabetle mutlu yaşamayı öğrendi

Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından ilk olarak 1993 yılında düzenlenen kamp, her yıl yaz kampı olarak düzenleniyor. Diyabetli çocukları bir araya getirerek, tip 1 diyabetli çocuk ve ergenlerin diyabetli olarak yaşama konusundaki eksikliklerini ve uygulama güçlüklerini gidermeyi hedefleyen kampa, bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 2 bin 300 çocuk ve ergen katıldı.

Diyabetli yaşam eğlenceye dönüştü

Bilgi ve becerilerini artıran ve yeni dostlar edinen katılımcıların grup yöneticiliklerini, diyabet konusunda eğitimli 18 yaş üstü diyabetli kişiler yapıyor. Yüzme, basketbol, futbol, jimnastik ve tenis gibi spor aktivitelerin yanı sıra el sanatları, dans, resim ve müzik gibi sanatsal etkinliklere de katılan çocuklara ve ergenlere, hareketli kamp yaşamı içinde insülin, egzersiz ve beslenme tedavisinin yöntemleri, kendi insülin iğnesini yapamayan çocuklara iğne yapma öğretiliyor. Psikososyal destek için psikolog ve psikiyatrislerin de hazır bulunduğu kampta,  eğitim ve destek toplantıları yapılıyor.

(Visited 19 times, 1 visits today)