AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’nin Kovid-19 aşısının sonuçları belli oldu

BioNTech ve Pfizer ile birlikte Moderna’nın geliştirdiği koronavirüs aşılarında yüzde 90’ları geçen etkililik ve koruyuculuk oranının açıklanmasının ardından AstraZeneca’dan da bir açıklama geldi.

Oxford Üniversitesi ile yapılan aşı sonuçları açıklandı.  İki dozluk aşının birinin etkisinin yüzde 90 seviyesinde olduğunu açıklanırken, ikincisinin ise yüzde 62 seviyesinde olduğunu duyuruldu.

AstraZeneca, Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirilen AzD1222  adlı koronavirüs aşısının sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Şirket, geliştirilen koronavirüs aşısının koruyuculuk ve etkililik oranının ortalama yüzde 70 seviyesinde olduğunu duyurdu.

İki farklı araştırmanın ilk sonuçlarını inceleyen bilim insanları iki dozluk aşının birinin etkisinin yüzde 90 seviyesinde olduğunu açıklarken ikincisinin ise yüzde 62 seviyesinde olduğunu duyurdu.

Aşı sürecini yürüten ve Oxford Aşı Grubu’nun direktörü olarak görev alan Profesör Andrew Pollard, “Bu sonuçlar birçok insanı kurtaracağımız etkili bir aşımız olduğunu ortaya koyuyor. Heyecan verici bir şekilde dozlardan birinin yüzde 90 oranında etkili olduğunu gördük. Eğer bu doz kullanılırsa stoklarımız daha çok olduğu için daha çok insan aşı olabilir” dedi.

Açıklama için TIKLAYIN

(Visited 18 times, 1 visits today)