Kortizon içeren spreyler astımlıların bağışıklığını zayıflatır mı?

Koronavirüs risk grubu içinde astımlı olmak da yer alıyor. Acaba kortizon içeren spreyler, astımlıların bağışıklığını zayıflatır mı? Alerji aşısı, kovid-19 hastalığına yakalanma riskini artırır m? Aşı ertelenebilir mi?

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay,  astım ve alerji hastalığı bulunanlara, şu tavsiyelerde bulundu.

Koronavirüs pnömonisinden (zatüre) korunmak için pnömokok aşısı yaptırmalı mıyım?

Hayır. Pnömokok aşısı, koronavirüste görülen pnömoniye karşı korumaz. Streptokok (bakteri) pnömonisine karşı korur.

Antihistaminikler bağışıklık sistemini zayıflatır mı?

Antihistaminikler, bağışıklık sistemini baskılamaz. Virüs ya da bakteriyel enfeksiyon olma ihtimalinizi artıracaklarını düşünmek için hiçbir neden yoktur.

Kortizon içeren spreyler astımlıların bağışıklığını zayıflatır mı?

Sprey şeklindeki kortizon içeren spreyler, astımlı hastaların bağışıklığını zayıflatmaz ancak ağızdan kullanılan kortizon ilaçlar zayıflatabilir. Bu nedenle ağızdan kortizon gerektiren ilaçların kullanımını azaltmak için kortizon içeren spreyler doktor kontrolünde kullanılabilir.

Alerji aşısı kovid-19 hastalığına yakalanma riskini artırır mı? 

Artırmaz. Alerji aşı tedavisi için kliniğe giderken, maske takın. Toplu taşıma kullanmamaya çalışın. Toplu taşıma kullanacaksanız, maske takmanız faydalı olacaktır. Kliniğe geldikten sonra, elinizi sabunlu suyla yıkayınız. Aşı yapıldıktan sonra, diğer hastalarla temas etmeyin. 30 dakika bekleme süresine uyun.

Aşımı geciktirsem olur mu?

Aşı süresini geciktirmek isterseniz, uygun olup olmadığını doktorunuzla danışın. Aşı, haftada bir yapılıyorsa bir hafta geciktirilebilir. Ayda bir yapılıyorsa 3 hafta geciktirebilirsiniz.

Alerji aşısı yapıldıktan sonra 30 dakikadan az beklesem olur mu? Arayı açsak olur mu?

Alerji aşısı yapıldıktan sonra klinikte beklerken, 30 dakikadan kısa sure beklemek uygun olmaz. Çünkü her doz sonrası ciddi reaksiyon riski vardır. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak, 30 dakika beklenmesi uygundur. Aranın da yapılma periyotlarına göre hekiminize danışarak düzenleyebilirsiniz.

Anti IgE, Anti IL-5 gibi biyolojik ajanlar koronavirüs riskini artırır mı?

Anti IgE, Anti IL-5 gibi biyolojik ajanlar koronavirüs riskini artırmaz. Bu ajanlar, immün sistemini bozmaz. Ara vermeye veya kesmeye gerek yoktur.

Polen alerjisine bağlı astımı olanlar nelere dikkat etmeliyim?

Astım hastalığı olanlarda genelde alerjik rinit ve göz alerjisi hastalığı da vardır. Polen alerjisine bağlı astım, alerjik nezle ve göz alerjiniz varsa, bahar ayında bazı önlemler almakta fayda vardır. Özellikle bu dönemde ağaç polenleri, ilk çıkan polenlerdir. Ağaç polenlerine alerjiniz varsa ve burun kaşınmanız, hapşırmanız ve nezleniz varsa mutlaka antihistaminik ve doktorunuzun önereceği burun spreylerini kullanın. Burnunuz ve gözünüz kaşındığında, elinizin dış kısmıyla kaşımaya çalışın. Hapşırmanız olunca, tek kullanımlık mendil kullanın veya kolun iç yüzüne öksürün.

 

(Visited 27 times, 1 visits today)