Arının iğnesi nasıl çıkarılmalı?

Yaz aylarında pek çok kimsenin korkulu rüyasıdır, ” arı sokması”… Uzmanlar, arı sokması durumunda iğnenin cildi sıkmadan çıkarılmasını öneriyor.

Acil Tıp Uzmanı Dr. Veysel Balcı,  alerjik olmayan durumlarda, arı sokmasında yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

İğneyi cildi sıkarak çıkarmayın 

İlk olarak arının iğnesini hızlı bir şekilde çıkartın. Dikkat! İğnenin cildi sıkarak çıkartılması keseyi patlatıp, daha çok zehrin vücuda temas etmesine neden olabiliyor. O yüzden özenli ve hızlı hareket etmelisiniz. Hemen çıkartılması sayesinde, iğneden salınan zehrin önü kesileceği için gelişecek olan reaksiyonların şiddetlenmesi önleniyor.

Buz kompresi yapın 

Arının soktuğu yeri soğuk su ve sabunla yıkayın. Soğuk su rahatlatırken, sabun da kalan kiri ya da zehri bölgeden temizlemeye yardım ediyor. Şişlik ve kaşıntının olduğu yeri kaşımamaya dikkat edin.

Hassas bölgeye buz kompresi yapmanız, zehrin vücut tarafından emilimini azaltmada ve şişliğin inmesinde çok etkili oluyor. Ancak dikkat! Buzu doğrudan tene koymanız yanmaya yol açabiliyor. Bu yüzden bir havluya sarıp, ısırılan bölgede 20 dakika bekletmeniz etkili olacaktır. Gerektiğinde kompresi tekrar tekrar uygulayabilirsiniz.

Sokulan bölge bacak ya da kolsa…

Kızarıklıktaki büyüme çok artarsa hekim desteği almanızda fayda var.
Sokulan bölge kolunuz ya da bacağınız ise yükseğe koymanız ağrı ve şişliğin azalmasında destek sağlar.

(Visited 1 times, 1 visits today)