Antibiyotiklere dirençli enfeksiyonlardan 1,2 milyondan fazla kişi öldü

Antibiyotiklere dirençli enfeksiyonlardan 2019’da, 1,2 milyondan fazla kişi öldü. 

Son yıllarda önemsiz enfeksiyonlar için aşırı antibiyotik kullanımı, antibiyotiklerin ciddi enfeksiyonlara karşı daha az etkili hale gelmelerine neden oluyor.

Antibiyotiklere dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan 2019 yılında 1,2 milyondan fazla insanın öldüğü bildirildi. BBC’nin haberine göre bu rakam, yıllık sıtma ve AIDS’ten ölen toplam insan sayısından fazla.

Ajans Bizim haberine göre, bugüne kadar yapılan en büyük araştırmanın sonuçlarına göre, bu durumdan yoksul ülkeler daha fazla etkileniyor. 

İngiltere sağlık yetkilileri kısa bir süre önce, “antimikrobik direnç” (AMR) denilen bu olayın “gizli bir salgın” haline geldiği uyarısında bulundu. 

Lancet dergisinde yayınlanan AMR’nin neden olduğu dünyadaki toplam ölüm tahmini, Washington Üniversitesi’nin öncülük ettiği uluslararası bir ekibin 204 ülkeyi incelemesine dayanıyor. Ekip, 2019’da AMR’nin rol oynadığı 5 milyon kişinin öldüğünü ve bu ölümlerin 1,2 milyonunun doğrudan bu durumdan kaynaklandığını hesapladı.

Aynı yıl Aids’den 860 bin sıtmadan ise 640 bin kişinin öldüğü düşünülüyor.

AMR ölümlerinin çoğuna zatürre gibi alt solunum yolları enfeksiyonları ve kan dolaşımı enfeksiyonları neden oluyor. 

Ekip, çocukların AMR hastalıklarından etkilenen en büyük grup olduğunu, 5 yaş altı çocukların AMR’ye bağlı ölümlerinin, toplam kaybın beşte birini oluşturduğunu belirtti.

(Visited 9 times, 1 visits today)