Annelik hüznü mü, lohusalık depresyonu mu?

Her anne doğumdan sonra fizyolojik ve hormonal birtakım değişimler yaşar. Ancak bu değişimden etkilenme şiddeti, anneden anneye farklılık gösterebilir.  Doğumun gerçekleşmesinin ardından bazı annelerde ”gerginlik, kaygı, bebeğin bakımı konusunda endişeli hal, iştahsızlık, uykusuzluk  veya  intihar düşüncesi”  gelişebilir. Bu belirtiler acaba ”annelik hüznüne” mi, yoksa ”lohusalık depresyonuna” mı işaret ediyor?

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesinden Uzman Psikolog Dilara Aloğlu, doğum sonrası ortaya çıkan ”annelik hüznü”, ”lohusalık depresyonu” ve farkları hakkında bilgiler verdi.

‘Hemen hemen her anne annelik hüznü yaşar”

Doğumun gerçekleşmesiyle  hemen hemen her anne annelik hüznünü yaşar.  Ağlamaklı, kaygılı, kararsız, depresif, gerginlik veya bebeğin bakımı konusundaki endişeli hal,annelik hüznü’ olarak
adlandırılmaktadır. Ve bu durum doğumla beraber 1-2 hafta sürebilmektedir . Annelik hüznü yaşayan annelerde çabuk ve nedeni olmayan ağlama nöbetleri, bebeğe karşı ilgisizlik, unutkanlık, konsantre olmada güçlük görülebilir.

”Annelik hüznü kendiliğinden sona erer mi?”

Genelde doğumu takiben 1 veya 2 hafta içerisinde şiddetinin azalmasını bekleriz. Şiddetin
arttığı durumlarda, lohusalık depresyonu ya da postpartum psikoz denilen rahatsızlıklar
açısından anne, kapsamlı bir değerlendirmeye alınmalıdır.

Lohusalık sendromu ne zaman ortaya çıkar?

Doğum sonrası ortaya çıkan lohusalık depresyonu, kadının yaşam kalitesini düşürüyor. Doğumdan sonraki ilk 2-4 haftada belirtileri ortaya çıkar ve 12’inci aya kadar devam edebilir.

Belirtileri?

Doğum sonrası depresyonunda, kişinin daha çok aile üyelerine karşı sevgisizliği ve bebeğine karşı zıt duyguları daha ön plandadır. Diğer bulgular duygu durumun deprese olması, aktivitelere ilginin azlığı, iştah değişikliği, yorgunluk, uyku bozuklukları, çocuğun bakımında güçlükler, suçluluk hissi, kendine güven azlığı, konsantrasyon güçlüğü,  ajitasyon ve intihar düşünceleridir. 

Annelik hüznü mü, lohusalık sendromu mu daha tehlikeli?

Annelik hüznü, sürecin doğal bir parçası olarak görülürken, lohusalık depresyonu diye adlandırılan ‘postpartum depresyon’, annenin kendine veya bebeğe fizyolojik ya da psikolojik
zarar verme süreçlerine neden olabilmektedir. Bu yüzden doğumu takip eden 1-2 hafta
normal kabul edilmeli , devam etmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

(Visited 7 times, 1 visits today)