Alerji Derneğinden, ”Astımlı çocuklara mutlaka grip aşısı yaptırın” uyarısı…

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğinden ”çocuklara grip aşısı yaptırın” uyarısı geldi. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Can: ”Kuvvetli grip salgınları bekleniyor. Astımlı çocuklara mutlaka aşı yaptırın.”

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AID) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Demet Can, kuvvetli grip salgını beklendiği için özellikle astımlı çocuklar başta olmak üzere mutlaka her çocuğun aşılanması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

”Astımlı çocuklar krize girebilir” 

Alerjik semptomların ve grip semptomlarının iç içe geçtiği bu dönemde, ailelerin en merak ettiği konulardan birisi de alerjik çocuklara grip aşısı yaptırmalı mı, yoksa yaptırmamalı mı konusu. Kuvvetli grip salgını beklendiği için özellikle astımlı çocuklar başta olmak üzere mutlaka her çocuğun aşılanması gerekir. Veliler endişe etmeden aşıları yaptırabilir. Aksi halde astımlı çocuklar grip olduklarında astım krizine girebilir.

”Türkiye’de grip aşıları canlı virüs değil”  

Canlı grip aşısı bazen hafif bir gribe neden olur. Bu grip tablosu da astımlı çocukta öksürük, nefes darlığı gibi yakınmalara neden olabilir. Ancak Türkiye’de olan aşılar, canlı virüs aşısı olmadığı için bu etkinin gözlenme olasılığı da oldukça düşük.

Sonuç olarak alerjik çocukların grip aşısı yapılmasına engel yok, o nedenle öneriyoruz. Sadece daha önce grip aşısı yapıldığında alerjik reaksiyon yaşamışlarsa, bir alerji uzmanı tarafından değerlendirilmeleri gerekiyor.

(Visited 22 times, 1 visits today)