Akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yeni kontrollü normalleşme sürecini başlattıklarını söyledi.

“Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde bugün itibarıyla yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Vatandaşlarımız salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklardır.  Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek, iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek.”

Erdoğan’ın açıkladığı yeni kontrollü normalleşme sürecine ilişkin satır başları şöyle:  

”Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır.

Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Restoranlar 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle hizmet verecek.”

65 yaş üstü ve 20 yaş altı için düşük ve orta riskli illerde sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılacağını açıklayan Erdoğan, yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise sokağa çıkma süresinin artırılacağını belirtti.

(Visited 4 times, 1 visits today)