5 hastaya eş zamanlı karaciğer nakli operasyonu tamamlandı

Malatya’da tıp tarihine geçebilecek bir karaciğer nakli operasyonu yapıldı. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde 5 hastaya eş zamanlı nakil gerçekleştirildi. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi hedeflenen ameliyatlar 13 saat sürdü.

Malatya’da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinden, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için eş zamanlı organize edilen 5 karaciğer nakli başarıyla tamamlandı.

Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde 10 ayrı odada 36’sı cerrah 100’ün üzerinde personelin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonlar yaklaşık 13 saat sürdü.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, hastaların yoğun bakıma alındığını ifade ederek, şunları dile getirdi:

“Ameliyatlar şeffaf bir şekilde tamamlandı ve kayıt altına alındı. Bütün ameliyatlar görüntü kaydına alındı. Bu üstün başarılı ameliyatları gerçekleştiren, aramızda olan bütün ekibimize teşekkür ediyorum, gurur duyuyorum. Ülkemiz için büyük kazanç olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz da, operasyonların başarılı şekilde tamamlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“5 ameliyat da başarılı bir şekilde bitmiştir, herhangi bir sıkıntı yok. Hastalarımız sağlıklı bir şekilde yoğun bakıma geçmişlerdir. Ameliyatlarda herhangi komplikasyonla karşılaşmadık bundan da son derece mutluyuz. Buradaki arkadaşlarımızla başardığımız bir iş, herkese teşekkür ediyorum.”

Operasyonların uluslararası şahitlerinden ABD’deki Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre de çok önemli bir işin başarıldığına dikkati çekti.

Ameliyatlar, Prof. Dr. Şükrü Emre, Azerbaycan’dan Prof. Dr. Nuru Bayramov, Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli ve noter şahitliğinde gerçekleştirildi.

(Visited 15 times, 1 visits today)