30’lu ve 40’lı yaşlarındaki kadınlarda rahim ağzı kanseri vakaları artıyor

Amerikan Kanser Derneği’nin yeni bir raporu, 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki kadınlarda rahim ağzı kanseri vakalarının arttığını ortaya çıkardı. 

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanseri ile mücadele için Türk Kanser Derneği, ücretsiz rahim ağzı kanseri taramalarına yönlendiriyor ve HPV aşısı olunmasına destek oluyor.

Dünyada her 2 dakikada 1 kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.  Oysa ki rahim ağzı kanseri; erken teşhis ile tedavi şansı çok yüksek olan ve ayrıca HPV aşısı ile önlenebilen bir kanser türü.

21 yaş itibariyle 3 yılda bir yapılan Pap-Smear testleri veya 30 yaş itibariyle 5 yılda bir yapılan HPV DNA testlerini içeren tarama programları ile erken teşhis mümkün olabilmekte. Ve 9 yaş itibariyle hem kız hem erkek çocuklarına uygulanabilen HPV aşısı ile de rahim ağzı kanserinden korunulabilmekte.

Türk Kanser Derneği kadınları erken teşhisi mümkün kılan ücretsiz taramalara yönlendiriyor, 9-14 yaş arası 100 kız çocuğuna da ücretsiz HPV aşısı yapılmasını hedefliyor. Türk Kanser Derneği’nin Türkiye’nin tüm illerinde sunduğu ücretsiz rahim ağzı kanseri tarama hizmetinden ve HPV aşısı desteğinden faydalanmak için tek yapılması gereken de; 0212 238 30 30 numaralı telefondan derneğe ulaşılması.

(Visited 22 times, 1 visits today)