Gençlerin yüzde 59’u yüz yüze eğitimin başlamasından memnun

NG Araştırma firmasınca, okullarda normalleşme ile ilgili öğrencilerin ve velilerin neler düşündüğünü görmek amacıyla gerçekleştirdiği araştırma, 15 yaş üstü gençlerin yüzde  58,72’sinin yüz yüze eğitimin başlamasından ”memnun” ve ”çok memnun” olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, 12-28 Ekim 2021 tarihleri arasında, 15 yaş üstü, Türkiye genelinden farklı sosyo-ekonomik sınıflarda yer alan, 1343 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

12-28 Ekim 2021 tarihleri arasında, 15 yaş üstü, Türkiye genelinden farklı sosyo-ekonomik sınıflarda yer alan, 1343 kişinin katılımıyla ‘benderimki.com’ üzerinden gerçekleştirilen araştırma, Yüzyüze eğitimin başlaması ne hissettirdi?, Online eğitim yetersiz mi?, Okulların açılmasıyla koronavirüs artar mı?, Okullarda alınan önlemler yeterli mi?, Okulların açılma zamanı ne olmalıydı? sorularına yanıt aradı.

Yüzyüze eğitimin başlaması ne hissettirdi?

Ülkemizde 6 Eylül 2021 tarihinde yüz yüze eğitime başlandı. Araştırmaya katılan 15 yaş üstü gençlerin yüzde 25,02’si yüz yüze eğitimin başlamasından ”çok memnun” olduğunu dile getirdi.

Gençlerin yüzde 33,7’si ”memnun”, yüzde 9,79’u ise hiç memnun olmadığını söyledi.

Yaklaşık her 10 kişiden 6’sı yüz yüze eğitimin başlamasından mutlu olduğunu belirtti.

Her 10 velinin 7’si okulların açılmasından memnun olduğunu belirtirken, 10 öğrencinin 5’i okulların açılmasından memnun. 

Online eğitim yetersiz mi?

Her 10 kişiden 7’si online eğitimin yeterli olmadığını düşünüyor. Yeterli olduğunu düşünenler ise yaklaşık her 10 kişiden 1’ine karşılık geliyor. 

Okulların açılmasıyla koronavirüs artar mı?

Katılımcılarımızın yüzde 76’sı okulların açılmasının vaka sayılarını arttıracağını düşünüyor. Yüzde 15’i ise okulların vaka sayılarına etkisi olmayacağını düşünüyor.

Okullarda alınan önlemler yeterli mi?

Okullarda alınan önlemlerin yeterli olduğunu düşünen kişi sayısı yüzde 17 iken; yüzde 53 oranında kişi ise bu önlemlerin yetersiz olduğunu düşünüyor.

Okulların açılma zamanı ne olmalıydı?

Okulların kapalı kalma süresiyle ilgili düşünceler neler? Her 10 kişiden 4’ü okulların daha önceden açılması gerektiğini düşünürken, 3’ü ise bu süreçte kapalı durmalıydı cevabını verdi.

Okullar yeniden kapanır mı?

Okulların 6 Eylül tarihi itibariyle yüz yüze eğitime geçmesinden sonra akıllara takılan ilk soru ise tekrardan bir kapanma sürecinin yaşanabileceği ile ilgiliydi. 

Katılımcıların yüzde 57’lik kesimi okulların tekrar kapanmayacağını düşündüğünü belirtti. %29’u tekrardan bir kapanma durumunun yaşanacağını düşündüğünü belirtti.

Katılımcıların verdiği cevapları detaylı incelendiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

 

Her 3 velinin 2’si okulların yüz yüze eğitime devam edeceğini düşünürken, Her 2 öğrenciden 1’i yüzyüze eğitime devam edileceği düşüncesinde.

(Visited 37 times, 1 visits today)