1 Mart’tan itibaren Türkiye’de normalleşme sürecine nasıl geçilecek?

Türkiye, 1 Mart itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecine girecek.

Peki normalleşme takvimi nasıl uygulanacak ve iller risk durumuna göre nasıl sınıflandırılacak? 

Düşük riskli iller “mavi”, orta risk “sarı”, yüksek risk “turuncu”, çok yüksek risk “kırmızı” ile gösterilecek. Her il kendi durumunu görecek, tedbirleri değerlendirecek ve o ilde yaşayanların kısıtlamalar hakkında önceden bilgilendirilmesi sağlanacak.

Türkiye, 1 Mart itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecine giriyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamayla, normalleşme takviminin nasıl uygulanacağı ve illerin risk durumuna göre nasıl sınıflandırılacağı hakkında detayları paylaştı.

Buna göre iller vaka sayılarının nüfuslarına oranı doğrultusunda “düşük riskli”, “orta riskli”, “yüksek riskli” ve “çok yüksek riskli” olarak sınıflandırılacak.

İllerin kategorisi nasıl belirlenecek?

  • Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller “düşük riskli”,
  • Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller “orta riskli”,
  • Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller “yüksek riskli”,
  • Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller ise “çok yüksek riskli” olarak belirlenecek.

Düşük riskli iller “mavi”, orta risk “sarı”, yüksek risk “turuncu”, çok yüksek risk “kırmızı” ile gösterilecek.

Her il kendi durumunu görerek tedbirleri değerlendirecek ve o ilde yaşayanların kısıtlamalar hakkında önceden bilgilendirilmesi sağlanacak.

Kategoriler arasında geçiş nasıl olacak?

İl bazında vaka sayıları haftalık olarak yayımlanacak.

Tedbirlerin değiştirilip değiştirilmemesi ise iki haftada bir gözden geçirilecek. Örneğin, “yüksek riskten” “çok yüksek risk” kategorisine geçen bir il, ek kısıtlamaların geleceğini önceden bilecek. İl bazında restoranların ve hizmet sektörünün açılıp açılmayacağı, sokağa çıkma kısıtlamalarının nasıl uygulanacağı, bu verilerden takip edilebilecek.

Hangi önlemler kaldırılacak?

Belirlenen risk kategorilerinde hangi normalleşme adımlarının atılacağı ve tedbirlerin hangilerinin ne düzeyde kaldırılacağı henüz net değil.

Ancak illerin bulundukları bölgedeki durum da bazı tedbirlerin devam etmesini gerektirebilir.

Örneğin, bir ilde salgın çok yüksek düzeyde fakat çevresindeki illerde vaka sayıları çok düşük ise, riskli şehre giriş ve çıkışlarla ilgili seyahat kısıtlamaları düşünülebilecek.

Aşıda son durum

Türkiye’de aşı programı 65 yaş üstü bireyler ile devam ediyor. Aşı sırası gelenlerin 60 yaş üstündeki eşleri de aşı randevusu alabiliyor.

Açıklanan son verilere göre yaklaşık 5,5 milyon kişiye Covid-19 aşısının ilk dozu yapıldı.

Nisan sonu itibarıyla 105 milyon doz aşının tedarik edilmesi hedefleniyor. Pfizer-BioNTech aşısında tedarik süreci de netleşti. Buna göre, yaklaşık 800 bin doz aşının bu ay içinde gelmesi bekleniyor.

(Visited 8 times, 1 visits today)