Yüksek tansiyon çocukları da tehdit ediyor

Yetişkin sorunu olduğu zannedilen hipertansiyon günümüzde artan oranlarda çocuklarda da görülüyor. Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, özellikle aşırı kilolu obez çocukların hipertansiyon yönünden yüksek riskli olduğunu belirterek, hipertansiyonun çocuklarda büyüme geriliğine yol açabileceği uyarısında bulundu.  

Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, çocuklarda hipertansiyonun fark edilmediğine dikkat çekerek, kötü beslenme ve hareketsiz yaşam tarzından strese kadar birçok faktörün hipertansiyon için risk oluşturabildiğini söyledi.

Çocuklarda hipertansiyon belirtilerini “sürekli baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma, burun kanaması, uykuda horlama, görmede bulanıklık ”  şeklinde sıralayan Prof. Dr. Ruhan Düşünsel,  sınav stresi günlük hayattaki başka stresler, korku, heyecan, sevinç gibi duygusal durumların da yükselmeye neden olduğunu, lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan çocuklarda masa başında uzun süre ve abur cubur atıştırmalarının da hipertansiyona karşı riskli oluşturduğunu anlattı. 

Son yıllarda obezitenin artışıyla hipertansiyon görülme sıklığında da artış yaşandığına işaret eden Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, çocukluk çağında erişkinlerde olduğu gibi hipertansiyon sınırı olarak tek bir değer söylemenin mümkün olmadığını, ancak, 0-18 yaş aralığındaki çocuk ve ergenlerin boy ve kilo takiplerinde kullanılan standart eğri ve tablolar gibi hipertansiyon tanımında da yaş, cins ve boya göre hazırlanmış tablolar kullanıldığını belirtti.

Obezite görülme oranının son yıllarda tüm dünyada arttığına işaret eden Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, özellikle aşırı kilolu obez çocukların hipertansiyon yönünden yüksek riskli olduğunu dile getirdi.

Çocukluk çağında obezite ve hipertansiyon ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunlara yol açabileceğini, kardiyovasküler hastalıklar, insülin direnci, tip2 diyabet, psikolojik sorunlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın gelişmesine de neden olabileceğini anlatan Prof. Dr. Ruhan Düşünsel,  “Bu yüzden, biz hekimler öncelikli kilo vermeyi öneriyor ve önemsiyoruz. Buna non farmakolojik tedavi ya da yaşam tarzının düzenlenmesi adını veriyoruz. Kilo vermek kolay değil, ancak, rutin egzersiz ile başarı sağlanıyor. Bu aşamada ailelerin de çocuklarına örnek olması, çocuklara sağlıklı yaşam için aktivite ve beslenme alışkanlıklarının erken yaşta kazandırılması gerekiyor ” dedi.

Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, hipertansiyonun çocuklarda büyüme geriliğine yol açabileceği uyarısında bulundu.  

(Visited 30 times, 1 visits today)