YKS bitti sıra tercihlerde

Üniversite yolunda ilk adım atıldı. Yaklaşık 2,5 milyon öğrenci geleceklerini şekillendirmek ve hayallerine ulaşmak için YKS’ye girdi. Alan yeterlilik ve yabancı dil testlerinin tamamlanmasından sonra sıra sınav sonrası yapılacaklara geldi. Eğitimciler doğru tercihin, doğru kariyer planlamasının ilk ve en önemli adımı olduğunu dile getirdi.

. Hak ettin! Önce dinlen, tatil yap

. Yeteneklerini keşfet

. Zayıf yanlarını belirle

. Meslekleri tanı

. Üniversiteleri gez

. Öğrencilerle sohbet et

. Trendlere kanma

. Seçimini tercih dönemine bırakma

Mektebim okulları CEO vekili Banu Gürün, üniversite tercihinde önceliğin yeteneklerin belirlenmesinde olduğunu dile getirerek, meslek seçme ve kariyer basamaklarını çıkma yolculuğunda adaylara ”Kaygılarla seçim yapmayın’ uyarısında bulundu. Gürün, adım adım karıyer basamakları için yapılacakları şöyle sıraladı:

ADIM ADIM KARİYER BASAMAKLARI

. Kendini tanı

. Hedefini belirle

. Neden bu meslek?

. Mezunlar ne iş yapar?

. Para kazandıran mı sevdiğim iş mi?

. Kararını kendin ver

. Fark yarat

Araştırmalar gösteriyor ki kişiler çoğu zaman istemediği işlerde çalışıyor ya da çalıştıkları işte zamanla köreldiklerini hissediyor,sektör değiştirmek istiyor. Peki bu durumun önüne geçmek için kariyer planlamasında aileye düşen görev ne?

YKS ailelerine ‘zorlamalardan uzak durun’ çağrısı yapan Gürün, kariyer planlamasının daha çocukken kendini göterdiğini,  çocukken seçilen oyunların bile ailelere bu konuda işaret verebildiğini ifade etti.

PUANIMI ZİYAN ETMEYEYİM DİYE KENDİNİZİ ZİYAN ETMEYİN

‘Öncelik gençlerin yetenek, ilgi ve becerilerinde olmalı’ diyen Gürün, ününiversite adayları ve ailelerine; “Puanımı ziyan etmeyeyim’ diye bir cümle kalıbı var. Bu ailelerde de yaygın olan bir kalıp. İnsanlar puanımı ziyan etmeyeyim derken kendilerini ziyan ediyorlar, gençliklerini ziyan ediyorlar” uyarısında bulundu.

ÜNİVERSİTELERİN TANITIM GÜNLERİNE GİDİN

‘Tercih yapmadan önce her üniversiteyi yerinde mutlaka görün’ diyen uzmanlar, adayların üniversite tanıtım günlerine mutlaka katılması çağrısı yaparak, şehir dışında yapılacak tercihler için kampüs, barınma ve yaşam olanaklarınının iyi araştırılması da istendi.

(Visited 13 times, 1 visits today)