Yeşilay ve Diyanet İşleri Başkanlığı bağımlılıklarla birlikte mücadele edecek

Yeşilay ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında iş birliği protokolü imzalandı. İki kurum işbirliği çerçevesinde bağımlılıklarla birlikte mücadele edecek.

Yeşilay ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında iş birliği protokolü imzalandı. İmza töreni Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleşti.

Protokol kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı personeli Yeşilayın önleme faaliyetlerinden biri olan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programına (TBM) dahil olacak, Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Programında bağımlılıklarla ilgili eğitimler verilecek ve iki kurum arasındaki deneyim paylaşımı sayesinde toplumun bağımlılıklara karşı bilinçlendirilmesi sağlanacak.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay olarak 5 farklı bağımlılık türüyle mücadele ettiklerini ve bu mücadeleyi farklı kurumlarla iş birliği yaparak güçlendirmeyi çok önemsediklerini belirterek,  bağımlılıklarla mücadele ve sağlıklı nesillerin yetişmesini teşvik etmenin bir ülkenin en önemli meseleleri arasında yer alması gerektiğini de kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da, tüm insanların beş önemli hakkını korumanın farz, bu beş şeye zarar veren ne varsa onların da haram olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi:

”Bu 5 şey din, akıl, mal, can, nesildir. Bunları korumak farzdır. İnanıyorum ki Yeşilay, bunun için kurulmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığının en önemli görevlerinden birisi budur. Yeşilay’ın bir asrı aşkın süredir yaptığı bu mücadeleyi her yerde takdir ediyor, zaman zaman hutbelerimizi hazırlarken Yeşilay’ın yaptığı mücadelelerden, istatistiki bilgilerinden istifade ediyoruz.”

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı (TBM) 

Protokol kapsamında, başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun tamamını  tütün, alkol, madde ve teknoloji bağımlılıkları ile sağlıklı yaşam modüllerinden oluşan konularda bilgilendirmeyi amaçlayan, her yıl 10 milyon öğrenci 3 milyon yetişkine ulaşan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programına (TBM) Diyanet İşleri Başkanlığı personeli de katılacak. Formatör ve uygulayıcı eğitimi alan kişiler, projenin yaygınlaştırılmasında görevlendirilecek. 

Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Programı kapsamında da Başkanlık personeline bağımlılıklarla ilgili eğitimler verilecek ve bu program Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinde (YEDAM) uygulanacak.

Yeşilay tarafından hazırlanan materyaller Diyanet TV, Diyanet Radyo, Diyanet Aylık, Diyanet Aile ve Diyanet Çocuk dergilerinde yayınlanırken; tütün, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklardan uzak durulmasını teşvik edici etkinlikler gerçekleştirilecek. 

(Visited 6 times, 1 visits today)