Yenidoğan ne sıklıkta yıkanmalı?

Yenidoğan bebeğin cildi yumuşak ve hassastır.  Bu nedenle uzmanlara göre, kullanılacak  şampuandan  banyo gününe, suyun sıcaklığından haftada kaç kez banyo yapması gerektiğine kadar, pek çok şeye dikkat etmek gerekir.

Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ, yenidoğan bebeklerin ne sıklıkta yıkanması ve banyo konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda, şu bilgileri verdi.

İlk banyo ne zaman yapılmalı?

Evde, göbek kordonu düşünceye kadar banyo yapılması önerilmez. Göbek kordonunun ıslanması göbeğin düşmesini geciktirip, göbek enfeksiyonu gelişmesini kolaylaştırır. Göbek düşene kadar, cilt temizliğini sağlamak için, bebek her gün ılık su ve pamuklu yumuşak bez veya havluyla, göbeği korunarak silinebilir. Göbek kordonu düştükten bir gün sonra banyo yaptırılabilir.

Banyo süresi ne kadar  olmalı?

Banyo suyunun vücut ısısında (35-37˚C), oda ısısı 21-22 7˚C olması gerekir. Bebek banyoya yerleştirilmeden önce, suyun ısısı derece ile ölçerek veya ön kolun iç yüzüne dökülerek, kontrol edilmeli. Banyo süresi 5-10 dakika yeterlidir.

Haftada kaç kez yıkamalı?

Bebeklerin genellikle haftada 2-3 kez yıkanması yeterlidir. Sıcak mevsimlerde günaşırı veya her gün banyo yaptırılabilir. Sık banyo bebeğin cildinin kurumasına neden olur. Soğuk hava cildin kurumasını daha da artıracağı için, kışın daha az sıklıkla banyo yaptırılmalıdır. Akşamları yıkama, banyonun sakinleştirici etkisi ile uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Şampuan seçimi neye göre yapılmalı?

Sabunlar, derinin normalde hafif asidik olan pH’sını bozar ve epidermisin koruyucu lipit tabakasını azaltır. Bu nedenle kullanılması önerilmez. Kullanılmak isteniyorsa nötral pH’lı, boya ve parfüm içermeyen bir sabun, saçların yıkanması için yine nötral pH’lı, göz yakmayan bebek şampuanı mümkün olduğu kadar az miktarda kullanılmalıdır.

Kokamidopromil betain, MIPA loret sülfat, bebek şampuanlarında sıkça kullanılan kaçınılması gerek alerjenlerdendir. Sabun veya şampuan kullanıldıktan sonra iyice durulanmasına dikkat edilmelidir.

Son suya parfümsüz banyo yağı eklenebilir  

 Cildin kurumaması için banyodan çıkarmadan kullanılan son suya parfümsüz banyo yağı eklenebilir. Banyo sonrası bebeğin cildi kuru değilse ayrıca cilt bakımı gerekmez.

Cilt kuruysa, bakım kremleri ince bir tabaka şeklinde iyice yayarak kullanılabilir. Bu amaçla su kaybını önleyen yumuşatıcı veya su vererek cildi nemli tutan nemlendirici bir krem kullanılabilir. Kullanılan en uygun preparatlar vazelin esaslı nemlendirici ve yumuşatıcılardır.

(Visited 9 times, 1 visits today)