Yanıklarda ilk yardım nasıl yapılmalı?

Yanıklar sonucu vücut fonksiyonlarında yaşanan  bozulmalar, hayati tehlike yaratabiliyor. Bu nedenle yanıklara ilk yardım tedavisi uygulanması oldukça önemli.

Bayındır Söğütözü Hastanesi Acil Servis Bölümünden Dr. Gökhan Şahin, yanıklarda uygulanması gereken ilk yardım tedavisi hakkında bilgiler verdi.

İlk yardım adımları

İlk önce yanma işlemi durdurulmalıdır. Yanan kişi ısı kaynağından uzaklaştırılmalıdır. Elbiseler tutuşmuşsa sırasıyla “dur, yat ve yuvarlan” yöntemiyle, kıyafetlerdeki alevler söndürülmelidir.
Yanan giysiler ve yanık yerdeki yüzük, küpe gibi takılar çıkarılmalıdır. Eğer kıyafetler cilde yapışmışsa bölge soğutulmalıdır. Eğer cilt zarar görmemişse sağlam cildi korumak için yanık ve soğutulmuş kıyafet bölgeden uzaklaştırılmalıdır.

Yanık veya haşlanmış bölge olabildiğince çabuk soğutulmalıdır. Yanık yer, en az 20 dakika veya ağrı rahatlayana kadar akan soğuk suyun altında tutulmalıdır. Eğer soğuk su bulunamıyorsa soğuk süt ya da başka soğuk maddeler kullanılabilir.

Yanık yeteri kadar soğutulduğunda yanık yeri, şişeceği ihtimali de düşünülerek streç filmle gevşek bir şekilde sarılmalıdır. Yanık yer ayak veya eldeyse temiz plastik bir torba yanık yerin kapatılması için kullanılabilir.

Yanık yerin üzerine buz, krem veya jel uygulanmamalıdır. Yoğurt, diş macunu gibi ürünler kesinlikle yanık üzerine sürülmemelidir. Bu tip uygulamalar yanıktaki hasarı ve enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca su dolu kabarcıklar enfeksiyon riskini artıracağı için patlatılmamalıdır.

Yanık yer kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır. Ağrı için ağrı kesici alınabilir.
En kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bu belirtiler varsa hemen yanık merkezine başvurun

Yanıkların ciddi olup olmadığının değerlendirilmesi oldukça önemli. Bu nedenle, eğer yanıklar:

Derinse,
Derinin kuru ve kösele görünüme dönmesine neden olmuşsa,
Yanma sonrasında siyahlaşma, beyazlaşma gibi renk değişiklikleri varsa,
Çapı 8 santimetreden büyükse veya eller, ayaklar, yüz, kasık, kalça ya da büyük bir eklemi kaplıyorsa, bu tip yanıklar ciddi yanık olarak değerlendirilir ve tedavi için yanık merkezi olan bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

(Visited 51 times, 1 visits today)