Yalnız Yemek Yemek, Hasta Edebilir

Güney Kore’de yapılan bir araştırmaya göre, özellikle öğle yemeğini yalnız başına yiyen erkeklerde obezite ve  metabolik sendrom görülme riski artıyor.

Yalnız yiyenler genellikle sebzeli yemek siparişi vermiyor, daha çok yemek yiyor ve sağlıksız gıdalar seçiyor.

Yalnız  yemek yeme alışkanlığı bir süre sonra sizi hasta edebilir. Yapılan araştırmalar,  yalnız başına  yaşayanların öğün atladığını, daha çok yemek yediğini ve sağlıksız gıdalar seçtiğini, bunun da beraberinde obezite ve metabolik sendromu getirdiğini  ortaya koyuyor.

Diyetisyen Emre Uzun,  ”Tek başına yemek neden tehlikeli?,  Yalnız yemek yerken yapılan yanlışlar nelerdir?,  Yalnız yemek yiyenler nelere dikkat etmeli?” sorularına ilişkin şunları anlattı.

Güney Kore’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, özellikle öğle yemeğini yalnız başına yiyen erkeklerde obezite riski %45, metabolik sendrom riski ise  %64’e yükseliyor.  Kadınlarda ise metabolik sendrom görülme riski   %29 artıyor. Metabolik sendrom, kilo fazlalığı ve bel çevresi kalınlığı olan kişilerde görülüyor .Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet başlangıcı veya tip 2 diyabet riskini artırıyor.

Yalnız yemek yerken yapılan yanlışlar

Yalnız yemek yerken, arkadaşlarımızla birlikte yediğimizden farklı eğilimler içinde oluyoruz. Örneğin en yakın restorana gidip, kimsenin karışmayacağını bildiğimiz için gazlı içecek sipariş ediyoruz. Üzerine tatlı yiyip, nasılsa etrafta rahatsız olan yok diyerek birkaç da sigara içiyoruz. Bütün bunlar bir yana, yalnız yemeğe çıkan insanların daha çok yeme ve daha sağlıksız gıdaları seçme eğiliminde olduğu da saptanmış durumda. Üstelik bu kitle, hemen hiç meyve ve sebze sipariş etmiyor ve yemeğe çıktıkları düzenli bir saat de yok.

Yalnız yaşayan  erkekler de risk altında

Sorun sadece yalnız yemek yiyenleri değil, yalnız yaşayanları da ilgilendiriyor. O kitlenin de büyük bir çoğunluğu düzensiz ve sağlıksız besleniyor.  Öğün atlıyor veya besin değerini dikkate almadan, canları ne isterse onu yiyip içiyor. Bir grup da, dondurulmuş gıda, konserve ya da hazır gıdalara yöneliyor. Çünkü bunları tek kişilik porsiyonlar halinde satın alabiliyor.   Böyle beslenenlerin büyük çoğunluğunu ise bekar ve büyük şehirde yalnız yaşayan erkekler oluşturuyor.

Yemeğini yalnız yiyenlere tavsiyeler

Sağlıklı beslenmek bir mecburiyetten çok bir tercihtir. Tercihinizi sağlığınızdan yana kullanmak bu yolda atacağınız en önemli adımdır. Bir yemek firmasına üye olabilirsiniz. Özellikle Türkiye’de haftanın her akşamı ve hafta sonları yiyecek sağlıklı bir şeyler bulmak hiç de zor değil. Daha çok esnaf lokantası olarak hizmet veren  işletmeler, genellikle ev yemeklerinde ustadır ve mevsim sebzelerini de bolca kullanırlar.

Yemek pişirmekten anlamasanız bile bunu kendi sağlığınız için öğrenin. Bir süre sonra hiç de zannettiğiniz kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Sosyalleşin. Sosyalleşmek beyni güçlendirir ve yemek seçiminizi de çeşitlendirir.  Yapılan çalışmalar gösteriyor ki,  yalnız yiyenler genellikle sebzeli yemek siparişi vermiyor. En az bir kişiyle yemeğe çıkanlar ise menüye sebze ve salata dahil ediyor.

(Visited 182 times, 1 visits today)