Uzun süreli bacak ağrısı ”vitrin hastalığı”nın habercisi olabilir

Yolda yürürken bacağınızda ağrı hissediyor, spor yaparken ayaklarınızda ya da baldırlarınızda ağrı mı yaşıyorsunuz? Yürüyüş esnasında, bu ağrı nedeniyle durma ihtiyacı hissediyor musunuz?

Bu hastalığı yaşayan insanların sık sık durma ihtiyacı hissetmesi ve genellikle vitrin önlerinde mola vererek ağrının geçmesini beklemesi nedeniyle halk arasında vitrin hastalığı olarak bilinen periferik damar hastalığı bu belirtiler ile seyredebiliyor.

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, genelde bacak atardamarlarında tıkanmaya bağlı olarak oluşan, yolda yürürken, hatta zaman içinde dinlenme halinde bile bacaklarda ağrıyla kendini gösteren periferik atardamar hastalığı hakkında uyarılarda bulundu.

Yapılan açıklamaya göre, bacaklardaki atardamarları etkileyen periferik damar hastalığı tedavi edilmediğinde hayatı tehdit edecek kadar ciddi sorunlar yaratabiliyor.

Türkiye’de 29 merkezde yürütülen CAREFUL çalışmasının sonuçlarına göre; 70 yaş üzerinde hastalığın görülme sıklığı yüzde 30’lara ulaşıyor.

Periferik damar hastalığının yaşın ilerlemesiyle birlikte artış gösterdiğine vurgu yapılan açıklamada, hastalığın sigara-alkol tüketimi, şeker hastalığı ve yağlı beslenme gibi durumlarda ortaya çıkabileceği vyrgulandı.

Açıklamada, kısa mesafeli yürüyüşlerde bacaklarında ağrı hisseden, dinlenme sırasında dahi ağrı yaşayan, bacak ve ayaklarında soğukluk, solukluk gibi belirtileri olan kişilerin mutlaka bir kalp ve damar hastalıkları uzmanına görünmesi tavsiye edildi.

(Visited 5 times, 1 visits today)