Uykusuzluğa karşı ”yatağa girmeden 2 saat önce 20 adet vişne”

Yazın tezgahlarda bolca gördüğümüz vişne, lezzetinin yanı sıra sağlık üzerinde de önemli bir rol oynuyor.  Özellikle potasyum, lif, C vitamini ve uyku hormonu olarak da bilinen melatonin bakımından zengin bir meyve olan vişne, yüksek antioksidan içeriğiyle enfeksiyonları önlemeye de yardımcı oluyor. Ancak uzmanlar, mide yanmalarına yol açabileceği için aç karnına yenmemesi önerisinde bulunuyor.

Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu, vişnenin  faydalarını anlattı.
 Günlük bir porsiyon meyve hakkınızı vişneden yana kullanın 
Günlük 1 porsiyon meyve hakkımızı vişneden yana kullanmak bağışıklığı güçlendirir. Toplamda 100 gram olan 20 adet orta boy vişne 1 porsiyon meyve yerine geçerken, sadece 60 kalori içeriyor. Ancak vişne asidik bir meyve olduğu için aç karnına tüketildiği zaman mide yanmalarına yol açabiliyor. Bu nedenle vişneyi öğle yemeğinin ardından ara öğünlerde tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.
Diyabet hastalarının kan şekerinin düşmesine katkı sağlayabilir
Diyabetli kişiler, günlük diyetlerine 20 adet vişne eklediklerinde, vişnenin içeriğindeki antosiyaninler pankreasın insülin üretimini artırarak, kan şekerinin düşmesine katkı sağlayabiliyor. Böylelikle kan şekerinin sağlıklı seviyede kalması kolaylaşıyor ve diyabetin yaratabileceği olumsuz etkiler de hafifliyor.

Uykuyu düzenliyor

Yaş aldıkça insomnia adı verilen uykusuzluk hastalığına yakalanma riskimiz artıyor. Üstelik kovid-19 pandemisi nedeniyle yaşadığımız stres, uykusuzluğu da tetikliyor. Yapılan araştırmalara göre, vişne içerdiği melatonin hormonuyla uykuyu düzenliyor. Dolayısıyla uykusuzluk problemi yaşıyorsanız, yatağa girmeden 2 saat önce 20 adet vişneyi günlük beslenme rutinine eklemenizde fayda var.

Bağışıklık sistemi için önemli

Etkili ve yeterli bir bağışıklık yanıtında, diyetle yeterli miktarlarda antioksidan alımı oldukça önem taşıyor. Antioksidan maddelerin başında gelen C vitamini, vişnede fazlaca bulunuyor. 200 gram vişne (2 porsiyon meyve), günlük almamız gereken C vitamini ihtiyacımızın yüzde 40’ını, tek başına karşılayabiliyor.

Kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor

Polifenol bakımından en zengin meyvelerden biri olan vişne, kalp-damar hastalıkları gibi yaşa bağlı sağlık problemlerinin başlangıcını geciktirmede veya ilerlemesini durdurmada etkili oluyor.

Kanser düşmanı

Vişnelere o güzel ve parlak kırmızı rengini, içeriğinde yüksek miktarlarda bulunan antosiyaninler veriyor. Yapılan laboratuvar çalışmalarında, antosiyaninlerin kansere sebep olan hücrelerin büyümesini yavaşlattığı ve kanserli hücrelerin daha hızlı ölmesini sağlayan apoptozu teşvik ettiği ortaya konmuş. Vişne aynı zamanda yüksek melatonin içeriğinden dolayı da vücuttaki östrojeni düzenleyerek, meme kanseri riskini azaltmaya da yardımcı olabiliyor. Ancak ‘vişne kanserden korur’ diyebilmek için laboratuvar dışı insan çalışmalarında daha fazla araştırmaya ihtiyaç var olduğu belirtiliyor.

Gut hastalığında ağrıları hafifletiyor

Bir zamanlar kralların hastalığı olarak düşünülen gut eklemlerde ağrı, şişlik ve hassasiyetle kendini gösteren bir iltihaplanma şekli. Eklemlerdeki iltihaplanmaya yüksek ürik asit seviyeleri neden oluyor. Yapılan araştırmalar, vişnenin içeriğinde bulunan antioksidan maddelerin, vücuttaki ürik asit seviyesini düşürerek, iltihapların azalmasına yardımcı olduğunu tespit etmiş. Günlük 1 avuç vişne yemek veya 1 bardak vişne suyu içmek, ağrıların hafiflemesine yardımcı olabiliyor.

(Visited 18 times, 1 visits today)