Türkiye’de 2 milyondan fazla bipolar bozukluğu yaşayan var

Dünyada 60 milyon insan bipolar bozukluğa sahip. Türkiye’de ise bipolar bozuklukların 2 milyondan fazla insanda görüldüğü tahmin ediliyor. Bipolar Yaşam Derneği, ”Bipolar bozukluk tanısı alan ve yaşamak zorunda olan insanları anlamaya çalışmak ve desteklemek toplumun önemli bir kesiminin yaralarını sarmak anlamına da geliyor.”

 

 

Uluslararası Bipolar Bozukluklar Derneği’nin (IBSD) verilerine göre, dünyada 60 milyon insan bipolar bozukluğa sahip. Türkiye’de ise bipolar bozuklukların 2 milyondan fazla insanda görüldüğü tahmin ediliyor.

Bipolar Yaşam Derneğince, ”Dünya Bipolar Günü” nedeniyle yayımlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bipolar nedir? 

”Bipolar genel olarak bir duygudurum bozukluğu türü olarak, depresyon ve mani dönemleriyle bilinen, atak dönemleri dışında stabil bir gündelik hayatın devam edebildiği bir hastalık. Elbette kişiden kişiye değişen, deneyimlerden süzülen öznel tanımları var. Mesela bipolar; kimine göre her şey güzel giderken bir anda her şeyin elinden kayıp gitmesi olarak düşünülebilirken, kimine göre de farklı
bir pencereden dünyaya bakmak olarak tanımlanabiliyor.

Bipolar tanısı aldıysan…

Bipolar tanısı aldıysan ya da bir yakınlarından, sosyal çevrenden birinin bipolar tanısı varsa bu yaşamının renginin değişeceği, kalitesinin düşeceği anlamına gelmiyor. Tam aksine sağlığını korumak için uykuna özen göstermen ve önerilen tedavilere uyum sağlaman endişelerini hafifletecektir. Kendine dikkat ettiğin müddetçe, kaygılanacak bir durum olmadığı gibi yaratıcılığının arttığı bir yönünü de keşfedebilir böylece etrafında mesleki, akademik ya da ailevi olarak başarılı olabilirsin.

Dünyada ve Türkiye’de sayılar…

Bipolar; her toplumda her ırkta her cinsiyette görülme sıklığı benzerlikler gösteren bir tablo. Uluslararası Bipolar Bozukluklar Derneği’nin (IBSD) verilerine göre, dünyada 60 milyon insan bipolar bozukluğa sahip. Türkiye’de bipolar bozuklukların 2 milyondan fazla insanda görüldüğü, aileleriyle birlikte 6 milyondan fazla insanın hayatını etkilediği tahmin ediliyor.

Tanı alanları anlamaya çalışın, destekleyin

Bipolar Bozukluk tanısı alan ve yaşamak zorunda olan insanları anlamaya çalışmak ve desteklemek toplumun önemli bir kesiminin yaralarını sarmak anlamına da geliyor. Ruhsal hastalıkların utanılması, gizlenmesi gereken bir tür etiket olmadığını anlatmak ve bu algıyı geniş kitlelere yaymak Bipolar Yaşam
Derneği nin önde gelen misyonlarından. Hastalığın nedenleri, risk faktörleri ve tedavi yöntemleriyle  ilgili araştırmalar tüm hızıyla devam etmekte. Toplumsal hafızalara yerleşen ruhsal hastalıklara ilişkin yanlış kodlanmış olumsuz ve asılsız kayıtların değiştirilmesi, bu açıdan zorlanan herkes için tedaviye adım atmayı kolaylaştırıyor.

Profesyonel destek alın

Biliyoruz ki insan olarak her birimiz zorlu dönemlerden geçebiliyoruz ve ruh sağlığımız da çok doğal olarak bundan olumsuz etkilenebiliyor. Tam da bu noktada bazı sorunların üzerinden tek başına gelemeyeceğini kabul etmek ve profesyonel yardım alma yoluna girmek gerekiyor. (Keşke daha önce tedaviye başlasaydım) dememek, hastalığın da etken olduğu travmatik yaşam deneyimlerini ve
kayıplarını azaltmak için ne kadar erken bu yolculuğa başlarsan o kadar sağlıklı ilerleyeceksin. İlaç tedavileri, psikoterapi, anlamı ve amacı olan bir yaşam biçimi, bu yolculukta birçok kişinin yolunu aydınlatacak olan temel alanlar.”

(Visited 11 times, 1 visits today)