Türkiye’de 18 yaş altı 9 bin koronavirüs vakası var

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezer, Türkiye’de 18 yaş altı 9 bin koronavirüs vakası bulunduğunu söyledi. Bu grupta ölüm oranının 10 bin de 7 gibi oldukça düşük olduğuna işaret etti.  Çocuklarda risk faktörü olsa da, hastalığın erişkinlerde ki gibi ağır seyretmediğini ifade etti.

Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye’de 18 yaş altı 9 bin koronavirüs vakası olduğunu söyledi.

Türkiye Milli Pediatri Derneği’nin  düzenlediği  ”Çocuklar ve Ergenler Açısından Kovid-19” paneline katılan Prof. Dr. Tezer, Türkiye’de çocuklarda koronavirüsün durumu hakkında şunları söyledi.

Hasta sayısı da ölüm oranı da düşük 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, Kovid-19 hastalarının çok az bir kısmını çocuk vakalar oluşturuyor. Türkiye’de 18 yaş altı 9 bin çocuk vaka var. Bu da yaklaşık yüzde 6’ya tekabül ediyor. Ülkemizde koronavirüsten çocuklarda ölüm oranı 10 bin de 7. Yani  oldukça düşük. Kabaca 9 bin çocuk vaka dediğimiz de 6 çocuk kaybettiğimizi söyleyebilirim.

Çocuklarda, risk faktörü olsa da hastalık daha hafif seyrediyor 

Her kayıp bizim için önemli. Ama şunu söyleyebilirim, çocuklarda bu hastalık daha hafif seyrediyor. Alta yatan kalp ya da kronik akciğer sorunu olan çocuklarda tablo daha ağır seyredebiliyor. Ancak yine de çocuklarda risk faktörü varsa bile hastalık erişkinlerde olduğu gibi ağır seyretmiyor.

1 yaş daha ağır geçiriyor 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 1 yaş altı çocukların hastalığı daha ağır geçirdiğini biliyoruz.  Bunun nedeni  koronavirüs değil.  Biliyoruz ki 1 yaş altı çocuklarda bir tane virüs enfeksiyon yapmaz. Bir kaç  virüs bir arada enfeksiyon yapar. Sadece koronavirüs değil, eşlik eden diğer patojenler de tabloya eklenir.  1 yaş altında özellikle immün sistemleri tam oturmadığı için birazcık daha ağır seyrediyor.  Ancak ölüm oranlarını etkilemiyor.

(Visited 20 times, 1 visits today)