Türkiye, Covid kaynaklı ölümlerde dünyada 19. ülke

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkanı Dr. Kutbettin Demir, ”Vakaların artmasıyla birlikte günlük vefat sayılarımızın da tekrar yükselişe geçtiğini görüyoruz. Ülkemizdeki vefat sayısı 32 bin 500’ü geçerek, Covid-19 nedenli Dünya’da en çok vefat görülen 19. ülke konumunda yer alıyoruz” dedi. 

Pandeminin 14. ayını yaşarken, ülkemizde pandeminin en güçlü dalgasıyla karşı karşıya olduğumuzu belirten Dr. Kutbettin Demir,  günlük vaka sayısında 50 bin ile dünyada en çok vaka görülen üçüncü ülke durumunda olduğumuzu dile getirdi.

Dr. Kutbettin Demir, şöyle devam etti:

”Toplumdaki hastalık ve virüs yükünü gösteren, pandeminin sonlanması için hayati öneme sahip olan aktif vaka sayısında ise 380 bin ile dünyada 7. sıradayız. Yapılan test rakamlarının yükseldiğini baz alırsak, sessiz seyreden vakalarla birlikte toplumumuzda bulaşıcılığın kaynağı olabilecek vaka sayısı 1,5 milyon civarıdır. Hareketli nüfus içinde bu kadar pozitif vaka olması, başta yeni mutasyonların ve bunun sonucunda varyantların görülme olasılığını arttırmaktadır ve bu bizim için ciddi riskler oluşturmaktadır.

Ne yazık ki yeni vakaların artmasıyla birlikte günlük vefat sayılarımızın da tekrar yükselişe geçtiğini görüyoruz. Ülkemizdeki vefat sayısı 32.500’ü geçerek, Covid-19 nedenli Dünya’da en çok vefat görülen 19. ülke konumunda yer alıyoruz. Vaka ve ciddi hasta sayılarının artmasıyla birlikte yoğun bakım doluluk oranlarımızın yükselmesi özellikle büyükşehirlerimizde ihtiyacı karşılamayacak noktaya gelmekte olduğunu ve hekimlerin hasta seçmek zorunda kalma riski ile karşı karşıya kalmak üzere olduğunu gösteriyor.”

Covid-19 pandemisinin bitirilmesi için en güçlü silah olan aşı üretim ve tedarikinde küresel bazda eşit olmayan bir dağılım olduğunu ifade eden Dr. Kutbettin Demir, şunları kaydetti:

Ülkemizde inaktif aşı ile birlikte mRNA aşısı da sınırlı merkezde de olsa uygulanmaya başlanmıştır. Aşı miktarı ile birlikte çeşitliliğinin de artırılmasını olumlu bir adım olarak görmekteyiz. Henüz ilk doz aşısını olanların oranı yüzde 20 ve çift doz aşı uygulananların oranı ise %10 civarında bulunan ülkemiz, bu konuda dünya genelinde en çok aşı dozu uygulanan 6. ülke konumunda yer alıyor. En çok uyguladığımız aşı olan Sinovac aşısının ikinci dozdan önce yeterli antikor cevabını oluşturmadığını biliyoruz. Bu yüzden iki doz aşı uygulanan vatandaşlarımızın oranını hızlı bir şekilde yüzde 50 oranına ulaştırmak temel önceliğimiz olmalıdır.”

(Visited 5 times, 1 visits today)