Türk bilim insanlarından meme kanseri için yeni ilaç

Dünyanın en sık rastlanılan kanser türlerinden biri olan meme kanseri için Türk bilim insanlarınca yeni bir ilaç geliştirildi.

Konya’da Türk bilim insanlarınca yürütülen çalışmalar sonucunda, meme kanserinin tedavisinde kullanılması amacıyla antikanserojen özelliğe sahip ilaç geliştirildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Fizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Türkkan, dünya genelinde kanserin her geçen gün yayıldığını ifade ederek, Selçuk Üniversitesi ile iş birliğinde kanser tedavisi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Prof. Dr. Türkkan, yaptıkları araştırmalarda meme kanseri üzerinde yoğunlaştıklarına kaydederek, geliştirdikleri ilacın meme kanserinin tedavisinde kullanılacağını dile getirdi.

Çalışmalarının 2 yıldır sürdüğünü anlatan Prof. Dr. Türkkan, ”Meme kanserinin tedavisinde etkili olan ve kanserli hücreleri öldüren bir ilaç geliştirdik” dedi.

İlacın metastaz yapmış meme kanseri üzerinde de etkili olduğunu, ilacın aynı zamanda antimikrobiyal özelliğe de sahip bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Türkkan, çalışmanın “Journal of Organometallic Chemistry” dergisinde makale olarak yayımlandığın, patenti için de başvuruda bulunduklarını söyledi.

(Visited 19 times, 1 visits today)