TTB Kovid-19 İzleme Kurulu 8. ayı değerlendirdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kovid-19 İzleme Kurulu, Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının resmi olarak açıklanmasından bu yana geçen 8 aylık süreci değerlendirerek, Türkiye’deki gerçek durumun resmi verilerle halen görülemediğine dikkat çekildi. 

Prof. Dr. İbrahim Akkurt, “Turkuvaz tablo ile saha ciddi biçimde çelişmekte” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kovid-19 İzleme Kurulu, Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının resmi olarak açıklanmasından bu yana geçen 8 aylık süreci değerlendirerek, Türkiye’deki gerçek durumun resmi verilerle halen görülemediğine dikkat çekildi. Prof. Dr. İbrahim Akkurt, “Turkuvaz tablo ile saha ciddi biçimde çelişmekte” dedi.

TTB’nin Youtube ve Periscope kanallarından canlı yayımlanan basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve TTB Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. İbrahim Akkurt ile TTB COVID-19 İzleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Kayıhan Pala, Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, Doç. Dr. Cahit Işık Yavuz ve Aslı Odman katıldı.

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, bir yandan aşı çalışmaları ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanırken diğer yandan bu aşının sadece mutlu bir azınlığa ulaşabileceğinin tartışıldığını belirtti.

Yoğun bakım servislerinde yer kalmadığı ve salgınla mücadelenin tedavi edici hekimlikle sınırlandığı günlerden geçildiğini ifade eden Korur Fincancı, tedbir amaçlı hızla alınması gereken önlemlerin sosyal devlet ilkesiyle birlikte değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

TTB Kovid-19 İzleme Kurulu’nun hazırladığı “8. Ay Değerlendirme Raporu”nu ise Prof. Dr. İbrahim Akkurt sundu.

Akkurt, Türkiye’deki gerçek durumun resmi verilerle halen görülemediğine dikkat çekti. “Turkuvaz tablo ile saha ciddi biçimde çelişmekte” diyen Akkurt, test sayısının kaç kişiye test yapıldığı bilgisini barındırmadığını, sağlık çalışanları başta olmak üzere risk gruplarının öncelikli ele alınmadığını, hasta sayısının hastaneye yatan kişileri mi yoksa PCR testi pozitif olanları mı gösterdiğinin bilinemediğini, ortalama temas süresinin ve filyasyon oranının gerçekle bağdaşmadığını ifade etti.

Akkurt, pandemi sürecinde 1 milyon 60 bin sağlık çalışanının mücadele içinde olduğunu, bakanın ise sağlık çalışanlarına ilişkin verileri paylaşmadığını kaydetti.

Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, çalışma yaşamının sıkıntılarının kış ile birlikte artacağını ve virüsün bulaş riskinin arttığını belirtti.

Prof. Dr. Kayıhan Pala, TTB’nin ikinci aydan bu yana saptadığı sorunlara ilişkin sunduğu çözüm önerilerinin karşılık bulmadığına ve bunun vaka-ölüm sayısını artırdığına dikkat çekti.

Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz salgında ilk ayları anımsatan tehlikeli bir tırmanış olduğunu, kasım ayında nisan ayındakini de aşabilecek ölçüde hasta-ölüm sayılarının olabileceğini belirtip ekonomik-sosyal destekli kısıtlamaların bir an önce kararlaştırılması gerektiğini söyledi, yaşa dayalı ayrımcılığın sağlık sorunlarına etkilerini vurguladı.

TTB COVID-19 İzleme Kurulu’nun 8. Ay Değerlendirme Raporu  sunumu için tıklayın.

(Visited 16 times, 1 visits today)