TTB, Covid-19 İzleme Kurulu, 10 aylık süreci değerlendirdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aşı Çalışma Grubu’ndan Prof. Dr. Alpay Azap,  “Yapılması mümkün en kötü aşı, en iyi koronavirüs hastalığından daha iyidir. O yüzden kesinlikle bu aşıları olmak gerekir” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu, Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının resmi olarak açıklanmasından bu yana geçen 10 aylık süreci değerlendirdi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanlığı verilerinde Covid-19’a bağlı ölümlerde artış olduğunu fakat yanı sıra bir bu kadar da fazladan ölüm gerçekleştiğini kaydederek, birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, ilk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan 8 Ocak tarihine kadar 131’i hekim, 337 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, aşı çalışmalarına bir an önce başlanması çağrısında bulundu.

TTB Aşı Çalışma Grubu’ndan Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak da, Covid-19’da toplum bağışıklığı için yüzde 100 etkili bir aşıda en az yüzde 60-72 oranında, yüzde 80 etkili bir aşıda ise en az yüzde 75-90 oranında bir bağışıklamanın şart olduğunu ifade etti.

Aşılamada etik ve bilimsel temellere dayanan, güvenlik-etkililik-kalite standardına uyan, erişimde eşitliğe ve hakkaniyete özen gösterilen ve şeffaflığa uyulan bir yöntemin gerekliliğine dikkat çeken Eskiocak, Aşının hastalık bulaşına etkisi yavaş gelişecek, hedef kapsayıcılık oranlarına erişmek birkaç yıl alabilecektir diye ekledi.

Sinovac aşısının etkinlik oranlarındaki farklılık neden?

TTB Covid-19 İzleme Kurulu’ndan Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, dünyada şu ana kadar kullanılan aşıların güvenli göründüğünü, Türkiye’deki tek aşının etkinliğine ilişkin verilerin ise bilimsel yöntemlerle paylaşılmasında eksikliklerin olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, Türkiye’nin aldığı Sinovac aşının merakla beklenen Endonezya verilerinin açıklandığını kaydederek, bu dönemde aşı tereddüdünü arttırmanın büyük bir sorumsuzluk olacağını belirterek, şöyle devam etti:

Şu anda ihtiyacımız olan bilgiyi doğru bir şekilde değerlendirmek. Şu andaki veriler dünyada kullanılan tüm aşıların güvenilir olduğunu gösteriyor. Bu rahatlatıcı. Keşke ülkemizde sadece bir değil, bu aşıların birkaçını bulundurabilsek. Ülkemizde sadece Sinovac’ın aşısını bulabiliyoruz. Bugün Endonezya verileri açıklandı. Yüzde 63 civarında. Türkiye’de yüzde 90’nın üzerinde, Brezilya’da yüzde 70, Endonezya’da yüzde 63 çıktı. Bunlar güvenlikle ilgili değil, etkinlikle ilgili.

Sinovac aşısının güvenliğiyle ilgili sorun yok

Bu aşının güvenliği ile ilgili ne Türkiye’de ne de dünyada bir sorun görünmüyor, en fazla çok etkili olmayabilir. Biz zaten bunu baştan biliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü de yüzde 50 etkinlik yeterli diye açıklamıştı. Keşke elimizdeki tek aşı üzerinde konuşmazsak. 60 yaş üstü verisi olmayan bir aşı olduğuna göre keşke 60 yaş üstüne yapılacak bir aşı önerebilsek.”

En kötü aşı, en iyi koronavirüs hastalığından daha iyidir

TTB Aşı Çalışma Grubu’ndan Prof. Dr. Alpay Azap da, pandemi sürecinde uzun dönem güvenlik verilerini bekleme olanağının bulunmadığını kaydederek, bilimsel olarak yapılması gerekenin mevcut veriler ışığında ciddi bir yan etki olmadığı görüldüğü takdirde aşıların yaygınlaştırılması olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Alpay Azap, ”Yapılması mümkün en kötü aşı, en iyi koronavirüs hastalığından daha iyidir. O yüzden kesinlikle bu aşıları olmak gerekir” dedi.

(Visited 5 times, 1 visits today)