Trafik kazalarının yüzde 7’i sigara kullanımı ile ilişkili

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl: ”Bilimsel çalışmalarda yüzde 10’dan fazla sürücünün araba kullanırken 5 dakikadan daha uzun süreyle tütün kullandığı, bu süre zarfında kaza riskinin yüzde 150 oranında arttığı ve trafik kazalarının yüzde 7’sinin sigara kullanımı ile ilişkili olduğu ispatlanmıştır”

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Üsküdar Belediyesi Nikah Sarayı’nda “Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü” etkinliği düzenlendi.
Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 2007-2017 yılları arasında meydana gelen 9 milyon 807 bin 18 trafik kazasında 50 bin 766 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 milyon 762 bin 338 kişinin de yaralandığını belirtti.
Erdöl, 2016 rakamlarına göre, trafik kazalarının ekonomiye maliyetinin yıllık yaklaşık 39 milyar lira olduğunu ifade ederek, Emniyet Genel Müdürlüğünün son 10 yıllık verileri incelendiğinde, en büyük kusurun yüzde 99’unun insana ait olduğunu vurgulayarak, “Son 16 yılda 25 bin kilometre bölünmüş yol, 509 milyar lira ulaşım yatırımı yapmamıza rağmen bu acı bilanço ile yüzleşmemiz düşündürücüdür.” dedi.
2013 yılında “torba” yasaya eklenen ve kanunlaşan madde gereği alkolmetreye üflemeyen sürücülere 2 bin lira idari para cezası uygulandığını ve sürücünün ehliyetine 2 yıl süreyle el konulduğunu ifade eden Erdöl, 2013 yılına kadar Karayolları Trafik Kanunu’nda uyuşturucu veya keyif verici maddelerin etkisi altında araç sürme konusunda denetim ve ceza ile ilgili ifadelerin yer almadığını, 2013 yılında öneriyle Karayolları Trafik Kanunu’nun 48. maddesinin 8. fıkrasına, “Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3 bin 741 Türk lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi 5 yıl süreyle geri alınır. Bu kişiler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanır.” ifadelerinin eklendiğini hatırlattı.
Erdöl, araç kullanırken konsantrasyonun dağılmasının kazaların önemli bir nedeni olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Yol güvenliği ve konsantrasyon dağılması üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda yüzde 10’dan fazla sürücünün araba kullanırken 5 dakikadan daha uzun süreyle tütün kullandığı, bu süre zarfında kaza riskinin yüzde 150 oranında arttığı ve trafik kazalarının yüzde 7’sinin sigara kullanımı ile ilişkili olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca diğer kazalar ile kıyaslandığında sigara içicilerinin yaralanma ve ölme ihtimallerinin daha yüksek olduğu görülmektedir.
Araç kullanırken kaza riskini artıran diğer bir etken ise cep telefonu kullanımıdır. Cep telefonu kullanımı yol takibini güçleştirmekte sürücünün konsantrasyonunu bozup reaksiyon zamanının uzamasına yol açmaktadır. Yapılan çalışmalar sürüş sırasında telefon kullanımının sık olduğunu, hatta bir çalışmada bu oranın yüzde 80’leri aştığını göstermektedir. Video takipli çalışmalarda telefon kullanımının sürücü reaksiyon zamanını yüzde 30 uzattığı, bunun da kaza riskinde 10 kat artışa neden olduğu sonucuna varılmıştır. Sadece sürücüler için değil, yayalar için de telefonla konuşurken yürümenin kaza riskini artırması söz konusudur. “
(Visited 60 times, 1 visits today)