Tırnak batması neden olur?

Tırnak batması, ayakta sık görülen problemlerin başında geliyor. Tüm yaş gruplarında rastlanabilen tırnak batması, yeni doğanlarda bile ortaya çıkabiliyor.

 

Dermatolog Prof. Dr. Necmettin Akdeniz, tırnak batmasının yeni doğanlar dahil her yaşta görülebildiğine işaret etti.

Genellikle ayak başparmağında görülür 

Tırnak batması, tırnak yatağını çevreleyen dokuda kızarıklık, ödem veya iltihaplanma, akıntı, kabuklanma, yara dokusu ve tırnak kenarındaki dokularda büyüme belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle ayak başparmağı ve nadiren diğer parmaklarda görülür. Oldukça ağrılı olan tırnak batması yürüme fonksiyonunu da olumsuz etkilemektedir.

Her yaşta ve her iki cinste ortaya çıkabilen tırnak batması yeni doğan bebeklerde de serbest tırnak kenarının gecikmiş olarak büyümesinin bir sonucu olarak görülebilir. Bebeğin ayak başparmak tırnağının düzensizleşmesi veya tırnak kenar kıvrımının kalınlaşmasına neden olur.

Tırnak batmasının birçok nedeni bulunuyor

 

Tırnak batmasına tırnak, çevredeki yumuşak dokular veya her ikisi de sebep olabilir. Tırnak batmasının nedenleri arasında; ”ayak tırnaklarının uygunsuz kesilmesi, uygunsuz ayakkabılar, tırnak plağı anomalisi, aşırı terleme, aşırı şişmanlık (obezite), kullanılan bazı ilaçlar, aşırı eklem esnekliği (eklem hipermobilitesi), tırnak mantarı, genetik yatkınlık, anatomik bozukluk, kemik iliği kök hücre nakli, tırnak yoğunluğunun artması, şeker hastalığı (diyabet) ve gebelik” bulunmaktadır. Yetişkinlerde en sık görülen neden, travma ve dar bir tırnak yatağının olmasıdır.

(Visited 9 times, 1 visits today)