Tekrarlayan bayılmalarda akla önce hangi hastalık gelmeli?

Geçici bilinç kaybı olarak tanımlanan bayılma, her yaşta görülebilir. Tek başına bir hastalık olmamakla birlikte altta bir çok farklı sorunu gizleyebilir.  Uzmanlara göre, tekrarlayan bayılmalarda önce kalp doktoruna gidilmeli.

Geçici bilinç kaybı olarak tanımlanan bayılmalar, her yaşta görülebilen bir durum. Ancak altta farklı bir çok sorunu gizlediği için dikkatli olmak gerekir. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aksu, özellikle kalp hastalıklarına bağlı olarak gelişebilecek bayılmaların hayati risk taşıdığına işaret etti.

Özellikle kalp hastalıkları açısından önemli 

Bayılma tek başına bir hastalık olmamakla birlikte, birçok hastalığın tespit edilmesinde yararlanılan bir bulgu. Ve bu bulgu özellikle kalp hastalıkları açısından çok önemli.  Bu nedenle bayılma durumunda hastanın ilk olarak kalp sağlığı uzmanına gitmesi çok önemlidir. Çünkü erken önlem alınmasıyla riski en aza indirmek mümkün olabiliyor. Bir bayılma her zaman ciddi olabilir.

”Tekrarlayan  bayılmaları dikkate alın”

Göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetler de kalple ilgili sorunların işaretleri olabilir. Fakat bu belirtiler olmadan, sadece bayılmaların da önemli bir belirti olacağı unutulmamalı. Üstelik bayılmalar tekrarlarsa bu durum daha kötü sonuçlara yol açabilir. Burada önemli olan hastanın ilk planda hayatını kurtarmaktır. 

Kalp çarpıntısı varsa mutlaka kalp kökenli 

Kişi bilincini tamamen kaybetmeden kalp çarpıntısı yaşıyorsa, bu bayılma  mutlaka kalp kökenlidir.  Hasta, çarpıntı anında ve sonrasında baş dönmesi yaşıyorsa mutlaka bir ritim bozukluğu olduğu düşünülür.  Dolayısıyla hastalar bayılmadan önce çarpıntı, baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetleri yaşıyorsa, mutlaka kalp hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. 

15-30 yaş arası hastalarda bayılmalar daha sık görülür

Bayılma yaşayanların yüzde 30’unda ilk kez, yüzde 10’unda ise tekrarlayan bayılmalar görülüyor. 15-30 yaş arasındaki hastalarda bayılmalar daha sık görülüyor. Kalp kökenli olan bayılma atakları  genellikle tekrarlayıcıdır ve hayati risk taşır. 

Bayılmaların sadece kalp kökenli olmadığı unutulmamalı 

Bayılmaların sadece kalp kökenli olmadığı unutulmamalı. Nörolojik bazı sebepler, kan şekerinin düşmesi ve psikolojik nedenler de bayılmaya neden olabileceği için altta yatan neden mutlaka tespit edilmeli.

Bayılan kişiye nasıl müdahale edilmeli?

Bayılma anında yapılabilecek en iyi yöntem, hastayı sırt üstü yatırmak ve ayaklarını yukarı kaldırmaktır. Bu sayede hastanın beyindeki kan dolaşımını hızlanır. 

(Visited 6 times, 1 visits today)