Tekirdağ’daki İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi açıldı

Sağlık Bakanlığınca kamu-özel sektör iş birliğiyle başlatılan “Şehir Hastaneleri Projesi” kapsamında yapımı tamamlanan Tekirdağ Şehir Hastanesi, bugün hizmete girdi.

Tekirdağ’daki İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’nin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Sağlık Bakanlığınca kamu-özel sektör iş birliğiyle başlatılan “Şehir Hastaneleri Projesi” kapsamında yapımı tamamlanan Tekirdağ Şehir Hastanesi, bugün hizmete girdi.

Tekirdağ’daki İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’nin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, hastanenin 486 yatak kapasitesine sahip. 124 poliklinik odası, 18 ameliyathanesi, laboratuvarları ve diğer özellikleriyle Yunanistan ve Bulgaristan dahil bölgenin en gelişmiş entegre sağlık kuruluşu olduğunu belirterek,  hastanenin, sağlık turizmiyle birlikte bölgenin cazibe merkezi olacağını söyledi.

SİGARA İÇMEYİ BIRAKIN

Kovid-19 hastalığının bir süre daha hayatımızda olacağını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

”Son haftalarda dünya genelinde yaşanan tırmanış bu acı gerçeği hepimize hatırlatmaktadır. İlacı veya aşısı bulunana kadar rehavete kapılmadan hastalıkla mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor. Ekranları başında bizleri seyreden vatandaşlarıma sesleniyorum, sigara içmeyi lütfen bırakın, yok kafeymiş, yok şuraymış. Kendi kendimizin katili olmayın. En önemli vurgun noktası akciğerdir. Akciğerin en önemli vurgun yeme aracı sigara. Lütfen artık sizler de bize yardımcı olun. Şimdi İstanbul ve Ankara’da yeni süreç (65 yaş üstüne yeni kısıtlamalar) başladı. Saat 10.00-16.00 arası dışarı çıkılabilecek. Bunu biz kendi keyfimiz için yapmıyoruz. Sadece bunu milletimiz için yapıyoruz. Sağlıklı bir toplum için yaşıyoruz.

AŞI ÇALIŞMALARI 

Aşı konusunda çalışmalarımızı çok yönlü sürdürüyoruz. Yurt içi, yurt dışı. Rusya, Çin, Almanya, ki Almanya’da iki Türk kardeşimiz bu işin içerisinde. Bir diğer taraftan İngiltere hepsiyle ortak çalışmalarımız devam ediyor. Mesele bu işin çözümünü bularak adımları atmak. Sağlık Bakanlığımız diğer ülkelerin aşı çalışmalarını yakından takip ediyor. Son günlerde ümit verici haberler alsak da maalesef zaman zaman spekülasyonlara da şahit oluyoruz. Rant ve kâr hesabının yapılması utanç vericidir. Üretilen aşı tüm insanlığın ortak malı olmalı, şirketlerin kâr hırsına kurban edilmemelidir. Zengin fakir demeden tüm ülkelerin aşıya erişimi çok önemlidir. Bir taraftan kendi çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan salgınla mücadelemizi sürdüreceğiz.

ÖNEMLİ OLAN VİRÜSÜ KAPMAMAK

Salgınla başarılı mücadelemizin arka planında birilerini takip etmek yerine kendi özgün politikalarımızı uygulamalarımız vardır. 81 vilayetimizin tamamında devreye giren yoğun cadde, sokak, durak gibi alanlarda sigara içme yasağı bunun son örneği. İhtiyaç duyulması halinde gereken tedbirleri almaktan çekinmeyeceğiz. Elbette asıl sorumluluk vatandaşlarımıza düşüyor. Önemli olan virüsü kapmamak, hastalığa yakalanmamaktır. Bunun için temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması şarttır. Tüm vatandaşlarımızı kurallara riayet etmeye çağırıyorum. Kurallara uymak insanlık ve vatandaşlık görevimizdir. 9 aydır canla başla çalışan sağlık personelimize minnet borcumuzu bu kurallara sıkı sıkıya riayet ederek ödeyebiliriz.”

(Visited 14 times, 1 visits today)