Stresle baş etmenin en iyi yollarından biri: ”Mizah”

Salgın ve uzun süreli evde kalmanın yol açtığı stresle baş etmenin pek çok değişik yöntemi var.  Uzmanlara göre, mizah da stresle baş etmenin en iyi yollarından biri. Bir diğeri ise, hem kendinizin hem de toplumun kaygılarını artıracak paylaşımlarda bulunmamak. Uyandığınızda pijamalarınızı çıkarıp, size iyi hissettiren günlük kıyafetler giymek.

Işık Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Gözde Ceylan, koronavirüs salgını ve uzun süreli evde kalmanın yol açtığı stresle baş etmenin en önemli yöntemlerinden birinin, hayattan kopmamak ve günlük rutini ev içinde devam ettirmek olduğunu vurguladı.

Hayatını hızlı tempoda yaşayanlar ara vermeye alışık değil

Hayatı hızlı tempoda yaşayan genç yetişkin/ yetişkinler olarak, yavaşlamaya veya ara vermeye alışık değiliz. Nitekim bu yavaşlama da stresli bir durum haline gelebiliyor. Ancak bireylerin stresli durumlarla baş etmek için gücü ve iç kaynakları var. Ancak kaygı, olumsuz duygular veya olumsuz koşullar söz konusu olduğunda gücünüzü ve iç kaynaklarınızı kullanamayacakmış gibi ya da bitmiş veya tükenmiş gibi hissedebilirsiniz. Bu noktada daha önce olumsuz duygular ve koşullarla nasıl baş edebildiğinizi kendinize hatırlatmakta fayda var. İçinde bulunduğumuz süreç daha önce baş edebildiklerinizden farklı dahi olsa, gücünüzü ve iç kaynaklarınızı kullanabildiğinizi hatırlatacaktır. Kaygıyla baş etmek, stresli durumlara uyum sağlamak öğrenilebilir ancak zamana ihtiyaç vardır.

Peki bireyler bu kaygılı ve zor süreci nasıl yönetebilir?

Rutinler önemlidir

Günlük hayat rutinlerinizi askıya aldığınız için  uyku düzeninizde problemler görülebilir. Uyku düzenindeki bozulmalar hem fiziksel, hem de psikolojik olarak sağlığınızı etkileyecektir. Tam bu noktada uyku düzeninizi korumak büyük önem teşkil etmektedir.

Yalnızlaşmayın

Evde geçirmeniz bir süreç var diye yalnız kalmak zorunda değilsiniz. Teknolojiyi kullanın. Aileniz ve arkadaşlarınızla  görüntülü konuşmalar yaparak, sosyalleşebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki, sosyal bağ kurabildiğimiz sürece hem kendimizin hem de birbirimizin duygularını dengeleyebiliyoruz.

Hareketsiz kalmayın

Hareketsiz kalmak sağlığınızı olumsuz etkileyebileceği gibi depresif hissetmenize de neden olabilir. Bu nedenle, aksi söz konusu değilse, ev içinde egzersiz yapabilirsiniz. Yine teknolojiden faydalanarak egzersiz videolarını kendinize rehber seçebilirsiniz.

Uyandıktan sonra günü pijamalarla geçirmemeye dikkat

İçinde bulunduğumuz süreç ve evde olmanız sebebiyle kendinizi halsiz, güçsüz ve keyifsiz hissedebilirsiniz. Ancak bu durumdan hızlıca çıkmanız oldukça önemlidir. Çünkü bu şekilde kendinizi hasta, daha da kaygılı ve depresif hissetmenize yol açabilir. Uyandığınızda pijamalarınızı çıkarıp, size iyi hissettiren günlük kıyafetler giyebilirsiniz. Olağan hayat akışına yakın davranışlar sürdürmek kaygı düzeyinizi baş edilebilir düzeyde tutabilmeniz açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Öz bakıma devam

Her gün öz bakım rutininizi sürdürün. Bu sokağa çıkar gibi bir hazırlık yapmanız gerektiğini değil, kendinizi bırakmamanız gerektiği anlamına gelmektedir. Örneğin saçlarınızı yapabilirsiniz…

Yapılacaklar listesi hazırlayın

Gün içerisinde tamamlamanız gerekenlerle ilgili bir liste yapın. İş ya da yaşam koşullarınızı göz önünde bulundurarak, liste hazırlayabilirsiniz. Liste hazırlamak ve tamamlamak sizi hayatın içinde aktif tutacaktır.

Yeni hedefler ve aktiviteler planlayın

Daha önce yapmayı planladığınız,  ertelediğiniz ya da zamansızlık sebebiyle başlayamadığınız veya sürdüremediğiniz şeyleri düşünün. Evde yapabileceklerinizi bulup harekete geçin.

Kendinizi yeniden keşfedin

Bilmediklerinizi, merak ettiklerinizi araştırabilirsiniz.

Mizaha daha fazla yer verin

Mizah en iyi başa çıkma yollarındandır.

Kaygınızı artıracak paylaşımlar yapmayın

Günün büyük çoğunluğunda haber okumak, izlemek kaygınızı arttırabilir. Bu nedenle ilgi odağınızı size kendinizi iyi hissettirecek alanlara yönlendirmek, kaygınızı baş edebilir düzeyde tutmanız açısından önemlidir. Sizi üzen, stres düzeyinizi ve kaygınızı arttıran, doğruluğundan emin olmadığınız (resim, video, yazı vb.) bilgileri, sosyal medya hesaplarından paylaşıp kaygınızı arttırmayın. Unutmayın ki kendi ruh sağlığınız kadar toplumun ruh sağlığına da etki edebilirsiniz. 

(Visited 12 times, 1 visits today)