Sonbahar alerjisi belirtileri ile Covid-19  belirtileri arasındaki farklar nelerdir?

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, sonbahar alerjilerinin belirtileri ile koronavirüs belirtilerinin birbiri ile karıştırılabildiğini belirterek, ”Öksürük ve nefes darlığı gibi bazı Covid-19 ve sonbahar alerjisi semptomları benzemektedir. Ancak Covid-19’un birincil belirtisi yüksek ateştir ve ateş alerji belirtisi değildir” dedi.

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, sonbahar alerjilerinin belirtileri ile koronavirüs belirtilerinin birbiri ile karıştırılabildiğini belirterek, şunları kaydetti:

”Alerji belirtileri ve koronavirüs belirtileri birbiri ile karıştırılabilir. Öksürük ve nefes darlığı gibi bazı Covid-19 ve sonbahar alerjisi semptomları benzemektedir. Ancak Covid-19’un birincil belirtisi yüksek ateştir ve ateş alerji belirtisi değildir. Covid-19 ve alerjiler arasındaki bir diğer temel fark yayılmadır.

Alerjiler bulaşıcı olmasa da Covid-19 kişiden kişiye yayılabilir.  Koronavirüs belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ve baş ağrısı, burun tıkanıklığı, kas ve vücut ağrıları, bulantı, kusma ve ishal sayılabilir. Alerji belirtileri ise kaşıntılı, burun akıntısı, hapşırma, öksürük, kaşıntılı sulu gözler, kızarıklık, hırıltı sayılabilir. ”

(Visited 12 times, 1 visits today)