Sedef hastalarının yarısı tedaviyi bırakıyor

Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon kişiyi etkileyen sedef, tedavi edilebilir bir hastalık.

Ancak hastaların yarısı  ümitsizlik nedeniyle tedaviyi yarım bırakıyor, tedavi için doğru adrese ulaşmada sıkıntı yaşıyor.

Günümüzde eğitim ve araştırma ile üniversite hastanelerinde sedef hastalarına özel dal poliklinikleri hizmet veriyor. 

Sedefin,  şu an dermatolojinin en çok çalışma yapılan hastalığı olduğuna ve on binlerce çalışma bulunduğuna dikkati çeken Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniğinden  Prof. Dr. İlknur Kıvanç Altunay, şu tavsiye ve uyarılarda bulundu.

10-15 dakikalık muayene yetmez

Sedef, polikliniklerde 10- 15 dakikalık muayene ile halledilemeyecek bir hastalık. Çok  dikkat gerektirir. Hastanın tüm verilerine toplamak için 20 dakika-yarım saat lazım. O yüzden eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerinde dermatoloji klinikleri bünyesinde özel dal poliklinikleri açıldı. 

Doğru adresi bulmada sıkıntı

Şu an tanıda sıkıntı yok, tedavide oyalanma durumu söz konusu. Çünkü  hastalar tedaviye ulaşamıyor ya da  doğru adresi bulmada sıkıntı yaşıyor. Bu arada birkaç hekime gidebiliyor. Ancak hastalarımız, bu özel dal polikliniklerini yavaş yavaş duymaya başladı. Sedef hastaları bu kliniklerde izlenmeli. Bir krem verilerek gönderilmemeli ve buralara  yönlendirilmeli. 

Kronik hastalıklarda tedaviye bağlı kalmak  çok önemli 

Sedef kronik bir hastalık.  Yaşamı tehdit etmiyor belki ama yaşam boyu özen, sıkı kontrol istiyor.  Hastaların  yarısı ümitsizlik sonucu tedaviye bırakıyor. Yine yüzde 70’i ilaçları reçete edildiği gibi kullanmıyor.  Oysa kronik hastalıklarda tedaviye bağlı kalmak çok önemli. Bu yüzden kontrollere sık gelin. İlaçları kullanın ve hekimin istediğini yapın.   Doktorunuzla arkadaş gibi olun.

Umut verici tedaviler var

Hastalık bulaşıcı değil. En büyük sorun bulaşıcı olarak görülmesi.  Sedef tedavi edilebilir bir hastalık.  Yüksek temizlenme oranı olan ilaçlar mevcut. Umut verici tedaviler var. Belirli aralıklarla enjekte edilen ilaçlar var. Ancak hastalar için sosyal destek de çok önemli. 

Her yaşta görülebilir  

Sedef bebeklikten itibaren her yaşta görülebilir. Ancak ne zaman ortaya çıkacağı tam olarak bilinmiyor. Stres, hastalığın ortaya çıkmasında çok önemli bir faktör. Herhangi bir kötü olay  ya da kayıplarda sedef alevlenebilir ya da ortaya çıkabilir. 

(Visited 101 times, 1 visits today)