Sağlıklı yaşam için virüs kadar bunlara da dikkat edin

Evde kaldığımız bu süreçte, hemen hepimiz koronaya karşı alınan önlemlere odaklandık. Ancak uzmanlar, virüsten korunurken daha sonra ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına karşı da tedbiri elden bırakmamak gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü tüm dünyada yaygın olarak görülen ve bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklı ölümler, diğer ölüm nedenlerinin toplamından daha fazla. Bu ölümlerin başlıca risk faktörleri ise  ”sigara, fiziksel aktivite yetersizliği ile yetersiz ve dengesiz beslenme”. Bu nedenle uzmanlar, ”hareketsiz kalmayın, sağlıksız ve dengesiz beslenmeyin ve uykunuza dikkat edin” diyor.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle evde kaldığımız bu süreçte, hemen hepimiz virüse karşı alınan önlemlere odaklandık.  Ancak uzmanlar, bu süreç ve sonrasında ortaya çıkabilecek diğer bazı sağlık sorunlarına karşı  da tedbirin elden bırakılmaması konusunda uyarıyor. 

Işık Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Betül Çelikkol Sertbaş, hareketsiz yaşam, sağlıksız ve dengesiz beslenme, uyku düzensizliği gibi etkenlerin,  her yaş grubundan bireylerin sağlığında olumsuz sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekerek, önerilerde bulundu.

Tüm dünyada yaygın görülen ölümler…

Tüm dünyada yaygın olarak görülen ve bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklı ölümler, diğer ölüm nedenlerinin toplamından daha fazla.  Bu ölümlerde başlıca risk faktörleri sigara, fiziksel aktivite yetersizliği, yetersiz ve dengesiz beslenmedir. 

Kilo alımına, bel, sırt ve boyun ağrılarına dikkat

Bu süreçte birden bire ortaya çıkan, sebebini tam anlayamadığımız boyun, sırt ve bel ağrılarından şikayetçi olabiliriz. Bu ağrılarla birlikte, kilo artışı, halsizlik ve yorgunluğun öncelikli sebebi, fiziksel aktiviteyi terk etmiş olmamızdır. Fiziksel aktivite vücut ağırlığını kontrol etme, Tip2 diyabet ve metabolik sendrom ile  bazı kanser risklerini azaltma, kemikleri ve kasları güçlendirme, akıl sağlığını ve duygu durumunu geliştirme, günlük etkinlikleri yapabilme ve düşmeleri önlemeyle yaşlılarda daha uzun yaşam şansını artırmayı sağlar. 

Fiziksel aktivitede küçük artışlar büyük katkı sağlar

Salgın günlerinde sokağa çıkma kısıtlama ve yasaklamaları nedeniyle, basit egzersizler ev ortamında da, örneğin balkonlarda ya da dış ortam havasıyla havalandırılan büyükçe bir odada rahatlıkla yapılabilir.

Hareketsizlik durumundan hareketli hale geçme, birden ve hızlı bir şekilde olmamalıdır. Kısa süreli ve kademeli olarak artırılarak yapılmalıdır.  Hareketlerin seçimi, miktarı ve ağırlık derecesi yine yaşa ve varsa mevcut hastalık durumuna uygun seçilmelidir. 

Kalp ve damar sağlığına özen gösterin

Bulaşıcı olmayan hastalıklar içinde en büyük sağlık yükünü, kalp ve damar hastalıkları oluşturuyor. Bu grup hastalarda fiziksel aktivite yetersizliğiyle birlikte yeterli su tüketmeme, hastalıklara bağlı sakat kalma ve ölüm oranlarında artışa sebep olabiliyor. Fizik aktivitesi kısıtlı bireylerde azalmış kan akımı, su tüketim eksikliğine bağlı hipovolemi (damar içinde volum azlığı) ve kan yoğunluğunun artışı, damar darlığı ve/veya kanamayla birleştiğinde damar içi pıhtılaşmalara, bu da pıhtılaşmanın seyrine bağlı olarak inme, gangren, akciğer infarktüsü gibi ciddi hastalıklara ve kalp krizine yol açabiliyor.

Yeterli ve dengeli beslenin

Olanaklar ölçüsünde özellikle meyve ve sebzeden zengin, düşük yağ, düşük şeker ve tuz içeren, ızgara, kavurma ya da haşlama tarzında hazırlanmış et tüketmek (günlük porsiyonu, günlük tüketilen meyve ve sebzenin yarı porsiyonundan az olacak şekilde) önemlidir. Yağ oranı düşük ve iyi bir karbonhidrat kaynağı olan tam tahıllı ekmekler protein, lif, vitamin, mineral bakımından da zengindir. Tuza da dikkat. 

Düzenli uyu, el, ayak ve yüzünü güneşlendir  

Bunun dışında düzenli uyuyun. Haftada en az 2-3 kez el, ayak ve yüzünüzü 20-30 dakiki güneşlendirerek , D vitamini ihtiyacınızı karşılayın. Ağız ve diş bakımının ihmal etmeyin. 

(Visited 9 times, 1 visits today)