Sağlık meslek örgütlerinden Cemile Deniz’e destek: Bu kararı kabul etmiyoruz!

Ordu’da Evde Sağlık Hizmetleri Servisi’nde çalışan ebe Cemile Deniz, yanında kalan çocuğunun velayetini koronavirüs salgını nedeniyle kaybetti. Sağlık meslek örgütleri ortak bir açıklama yaparak karara tepki gösterdi.

Ordu 2’nci Aile Mahkemesi, Evde Sağlık Hizmetleri Servisi’nde çalışan hemşire Cemile Deniz’in (31) yanında kalan çocuğunun velayetini, koronavirüs pandemisini gerekçe göstererek boşanma aşamasında olduğu eşine verdi. 

Türk Eczacıları Birliği, Türk Hemşireler Derneği, Dev Sağlık-İş, SES, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği, Türk Psikologlar Derneği ve Türk Tabipleri Birliği’nin ortak imzasıyla yayınlanan basın açıklamasında, bu karara tepki gösterildi. 

‘KARARI KABUL ETMİYORUZ’

Basın açıklamasında, “Kahramanlar olarak başladığımız Corona mücadelesinde tükendik, tekrar tekrar enfekte olduk, öldük; yetmedi çocuklarımız elimizden alınıyor. Bu kararı kabul etmiyoruz. Sağlık çalışanları olarak coronavirus ile en önde mücadele ediyoruz. Sağlık açısından riskli grupta da olsak izinli sayılmıyoruz, bakıma muhtaç yakınlarımızın, çocuklarımızın yanında olamıyoruz, bakıcı tutmaya maddi gücümüz yetmiyor, izin alamıyoruz, emekli olamıyoruz, istifa edemiyoruz. Dahası karşı karşıya bırakıldığımız bütün baskı ve zorluklarla birlikte Corona mücadelesinde üstlendiğimiz rol, çocuğumuzun velayet hakkını kaybetmememize gerekçe olarak gösteriliyor” denildi.

‘BİR ÇOCUK ANNESİNDEN AYRILARAK MAĞDUR EDİLMİŞTİR’

‘Cemile Ebe sistem tarafından, tekrar tekrar mağdur edilmiştir’ ifadeleri kullanılan açıklamada, “Cemile Ebe görev tanımında olmayan bir çalışma alanında istihdam edilerek mağdur edilmiştir. Bağışıklık sistemi düşük olduğu belirtilen çocuğuna bakan bekar bir kadın olarak, çocuğunun bakımını sürdürmesine imkân sağlayacak bir birimde çalıştırılmayarak mağdur edilmiştir. Çalışan bir anne olarak çocuğunun gelişim dönemine uygun eğitim sürdürmesine imkân sağlayacak koşulları oluşturacak kaynaklarından yoksun bırakılarak kreş sağlanmayarak, ebeveyn izni verilmeyerek mağdur edilmiştir. Aynı sistem bu anneyi, “riskli” bulup COVID ek ödeme kapsamına almadığı bir birimde çalıştırırken, çocuğunun bakımı söz konusu olduğunda kendisini “yüksek riskli” olarak değerlendirerek mağdur etmiştir. Bu kararla, bir anne çocuğu elinden alınarak mağdur edilmiştir. Bir çocuk annesinden ayrılarak mağdur edilmiştir. BU KARARLA, SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TOPLUM GÖZÜNDEKİ DAMGALANMALARI RESMİ OLARAK ONAYLANMIŞTIR. Kabul edilemez bu kararın derhal bozulmasını bekliyor ve Sağlık Bakanlığı’ndan sağlık emekçilerinin çocuk bakımı sorunlarının çözülmesi için harekete geçilmesini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

(Visited 19 times, 1 visits today)