Sağlık Bakanlığından, cilt kanseri uyarısı…

Sağlık Bakanlığından cilt kanserine karşı uyarılar geldi;  ”Bozulan çevresel faktörlerin de etkisiyle son yıllarda cilt kanserlerinde artış gözlenebilir”, ”Cildinizde yeni lekeler, mevcut çiller veya benlerde değişiklikler olduğunu fark ettiğinizde derhal bir doktora başvurun.”

 

Sağlık Bakanlığı, bozulan çevresel faktörlerin de etkisiyle son yıllarda cilt kanserlerinde artış gözlenebileceğine dikkati çekti. 

Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamada, güneşin zararlı etkilerinden korunma konusunda vatandaşlar uyarıldı.

”Cilt kanserlerinin en yaygın türleri genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde görülüyor”

Bozulan çevresel faktörlerin de etkisiyle son yıllarda cilt kanserlerinde artış gözlenebilir. Cilt kanserleri başlıca üç türde görülüyor; Bazal Hücreli Karsinom (BHK), Skuamöz Hücreli Karsinom (SHK) ve Melanom. BHK ve SHK, cilt kanserlerinin en yaygın türleri olup genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde görülüyor. Melanom ise cilt kanserlerinin en tehlikeli türü olarak biliniyor.

Benler için ne zaman doktora başvurulmalı?

Erken teşhis cilt kanserinde hayati önem taşıyor. Bu nedenle cildinizi düzenli olarak kontrol etme alışkanlığı geliştirin. Cildinizde yeni lekeler, mevcut çiller veya benlerde değişiklikler olduğunu fark ettiğinizde derhal bir doktora başvurmanız gerekir.  Hemen herkesin benleri vardır ve bu benler genellikle zararsızdır.  Ancak, bir ben farklı görünüyorsa veya 25 yaşından sonra yeni bir ben ortaya çıkıyorsa doktora başvurulması önemli.

Cilt kanserlerinden korunma yöntemleri 

Güneşe Maruz Kalma Süresini Azaltın: Güneşin en yoğun olduğu saatlerde (11.00- 15.00) dışarıda bulunmaktan kaçının.
Güneş Koruyucu Kremler Kullanın: Açık kalan deri bölgelerine, güneşe çıkmadan 30 dakika önce güneş koruyucu sürün ve 2-3 saatte bir tekrarlayın.
 Koruyucu Giysiler Giyin: Koyu renkli, sık dokunmuş giysiler, geniş kenarlı şapkalar ve UV korumalı gözlükler kullanarak cildinizi koruyun.
Gölgede Durun: Gölge, güneşten korunmanın en basit ve etkili yollarından biridir.

(Visited 9 times, 1 visits today)