Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Omikron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Bununla birlikte hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık yüzde 10’luk bir artış oldu” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Bilim Kurulu’nun salgının seyri, aşı programı, yerli aşı Turkovac’ın sonuçları, test politikaları, karantina ve izolasyon kuralları gündemi ile toplandığını dile getirdi.

Koca, ”Salgın hastalığın ilk gününden bugüne kadar aldığımız tüm kararlarda bilimden yana tavır koyarak ve gerçek yaşam verilerinden, sosyal hayatın gerçekliklerinden kopmadan hareket ettik. Siz vatandaşlarımızı da en kısa sürede ve en açık şekilde bilgilendirmeyi en önemli sorumluluğumuz olarak gördük.

Omikron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Bununla birlikte hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık yüzde 10’luk bir artış oldu.

Salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha az hastaneye yatışlar görüyorduk. Omikron varyantı salgının tehlikesini azaltacağa benziyor. Bu durumu ümitle bekliyoruz. Bunun yanında tedbirleri almaya devam ediyoruz. Salgının ilk dönemlerine kıyasla enfekte olanların daha düşük bir oranı hastaneye yatıyor olsa da hiçbir sağlık sisteminin kapasitesi sınırsız değildir.”

(Visited 3 times, 1 visits today)