Regl Ağrısıyla Baş Etme Yolları

Bazı kadınların regl dönemi hafif yorgunluklarla, bazı kadınların ise şiddetli ağrılarla geçer.

Ve çoğu kadın bu durumla nasıl baş edeceğini bilemez. Kimi ağrı kesici alır, kimi sıcak su torbasından medet umar.

Acaba doktora başvurmadan da bu ağrıları önleyebilir miyiz? Böyle bir durumda doktora ne zaman başvurmalıyız?

Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç, regl ağrısıyla baş etmenin yolları hakkında bilgi verdi.

Sıcak Uygulama İyi Gelir

Karnın alt tarafını ellerle ovuşturmak ve sıcak uygulamak oldukça etkili olabilir. Sıcak uyguladığınızda kaslar gevşeyerek ağrıyı azaltabilir. Ağrı başladığında ılık bir duş almak da ağrıyı azaltabilir.

Germe egzersizleri gibi hafif egzersizler, yürüyüş ve yoga gibi aktiviteler yararlı olabilir. Sigara ve alkol damarlarda daralma etkisi yaratarak ağrıları arttırabilir.

Beslenme Önemli

Yeşillikten zengin beslenen kadınlarda regl ağrılarının daha az olduğuna dair bilgiler vardır. Bu dönemde demir içeren besinler daha fazla tüketilmelidir.

Sosyalleşerek veya hobilere yönelerek (kitap okumak, sevdiğiniz bir şeyle uğraşmak gibi) ağrı algısı bir miktar yönetilebilir.

Ağrı Kesici Alınmalı mı, Ne Zaman?

Agrinizin  başlayacağını hissettiğinizde uzanın, ağrı kesici alacaksanız hemen başlayın. Çünkü ağrı kesicilerin en etkili olduğu zaman ağrı başlarken aldığınız zamandır. Adetin ilk 3 gününde alınacak ağrı kesiciler, ağrı oturmadan geçici de olsa ciddi fayda sağlayacaktır.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Regl ağrıları fazlaysa ve diyet, beslenme değişiklikleri, ağrı kesicilere cevap vermiyorsa bir doktora mutlaka danışmak gerekir.

Ağrılar anatomik bir problem olmadan da fazla oluyorsa doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınabilir. Bir doktora danışarak doğum kontrol haplarını başlamak, ağrıyı tümden ortadan kaldırabilir.

Şule Yılmaz

 

(Visited 93 times, 1 visits today)