Pirola varyantıyla ilgili merak edilenler…

Eris varyantıyla ilgili tartışmalar devam ederken, yakın zamanda ”Pirola”’ olarak adlandırılan Covid-19’un yeni varyantı BA.2.86 tanımlandı.  Dünya Sağlık Örgütü, Pirola varyantının şu ana kadar 6 ülkede saptandığını bildirdi. Peki, Pirola varyantı nasıl belirti veriyor, bulaşıcılığı var mı?

 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Özdemir, Pirola varyantına ilişkin şunları anlattı.

Büyük vaka artışları hala gözlenmedi

Eris varyantıyla ilgili tartışmalar devam ederken, yakın zamanda ’Pirola’ olarak adlandırılan Covid-19‘un yeni varyantı BA.2.86 tanımlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, Pirola varyantının şu ana kadar 6 ülkede saptandığını bildirmiştir. Son aylarda Avrupa, Amerika ve Asya’da bildirilen vaka sayılarında artışa karşın, geçmiş dönemlerde karşılaştığımız büyük vaka artışları hala gözlenmemiştir. Bu yeni alt türün baskın tür haline gelip gelmeyeceğini şimdiden öngörebilmek mümkün değildir.

Pirola varyantı daha mı bulaşıcı?

Merak edilen konu Pirola varyantıyla hasta olan insanlarda, hastalığın daha ağır geçip geçmediği, diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olup olmadığı ve virüsün aşı bağışıklığından kaçıp kaçmadığı. Yapılan çalışmalar, bu soruların cevaplarını vermek için halen çok erken olduğunu ve net verilerin elimizde bulunmadığını bizlere göstermektedir.

Çin ve İsveç’ten yapılan çalışmalarda, bu varyantın Omicron kadar tehlikeli olmayabileceğini bildirmiştir. Yine hastalığın aşılardan kaçma ihtimalinde bir miktar artış olsa da, halen aşıların bu varyanta da etkin olabileceğine dair veriler bildirilmektedir.

Nasıl belirti veriyor? 

Eris gibi Pirola varyantıyla ilgili elimizdeki bilgiler boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş ve kas ağrısı gibi klasik solunum yolu enfeksiyonu bulgularına benzer semptomlara neden olduklarını ve hastalığın seyrinin endişe duyulacak kadar kötü seyirli olmadığını göstermektedir.  Hastalıktan korunmada hijyen kurallarına uyum ve kapalı alanlarda maske kullanımı önemini halen korumaktadır.

(Visited 57 times, 1 visits today)