Pandemi aynaya baktırdı, estetiği artırdı

Pandemide sosyal hayatı kısıtlananlar, dış koşulları değiştiremeyince estetik operasyonlarla kendilerini değiştirmeye başladı. Uzman Klinik Psikolog  Cücü, ”estetik operasyon yaptırmakta bir sorun olmadığını ancak bunun hangi motivasyonla yaptırıldığının” önemli olduğuna dikkati çekti.

Uzman Klinik Psikolog Simge Alevsaçanlar Cücü, pandemi döneminde estetik müdahalelerin çok fazla arttığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

”İçe kapandığımız bu dönem depresif yaptı”

Estetik,  kişinin vücudunda yaptığı bir değişimle aslında iç dünyasında yaşadığı sıkıntıları gidermek, öz saygısını arttırmak, kendini daha fazla beğenmek amacına hizmet eden bir girişimdir.

Pandemide estetik müdahalelerin çok fazla arttığını biliyoruz, duyuyoruz. İnsanlar pandemi sürecinde dış kaynaklardan uzak kaldılar ve daha fazla ev içinde olmaya başladılar. Dolayısıyla dışarıda vakit geçirmek için yaptığımız birçok şeyi daha az yapar hale geldik. Bu da kendi içimize dönmemize, kendimizle daha fazla ilgilenmemize yol açtı. Daha fazla aynaya bakar hale geldik ve içe kapandığımız için bu durum daha depresif bir hal yarattı.

”Estetikle olumsuz duygularla baş edilmeye çalışılıyor”

Bu süreç çok uzadığı için tükenmişlik hissediyoruz. Dolayısıyla tüm bunlar kişinin daha depresif hissetmesine ve kendinden daha az memnun olmasına yol açar.  Pandemi sürecinde estetik, aslında bir nevi olumsuz duygularla baş etme durumuna geldi.  Dış koşulları değiştiremedikleri için, kendilerini değiştirerek aslında daha iyi hissetmeye çalışıyor olabilirler.

Sosyal medyanın etkisi..

Buna ek olarak pandemide sosyal medya kullanımı çok arttı, sürekli olarak sosyal medya fenomenleri, ünlü insanların yaşantılarına şahit oluyoruz. Sosyal medyanın sürekli magazinsel boyutuna maruz kalıyor olmak, insanların sürekli kendilerini başkalarıyla kıyaslamalarına yol açıyor. Bu süreçte zaten depresif, mutsuz, tükenmiş hisseden kişi bu tür görüntülere fazlaca maruz kaldığı için kendisini bir kıyas içine sokuyor.

Estetik yaptırmakta sorun yok ancak… 

Özellikle bu süreçte kendi bedenindeki küçük ya da hayali kusurları olduğundan büyük görme eğiliminde olan bireylerde, müdahalelerin sayısının çok daha fazla arttığını gözlemliyoruz. Güzel olmak herkesin arzusu ve hakkı. Estetik operasyonlar yaptırmakta bir sorun yok fakat bunu hangi motivasyonla yaptırdığımız, neden yaptırdığımız önemli. Eğer kişi bir ruh halinden kurtulmak için bu operasyonları yaptırıyorsa burada bir oturup düşünmemiz gerekiyor.

(Visited 21 times, 1 visits today)